درباره اتاق بازرگانی یزد

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان یزد به عنوان یک پارلمان بخش خصئصی استان یزد در حال فعالیت است. هدف اصلی این تشکل غیردولتی، حمایت از تجار و فعلان عرصه صنایع، معادن و کشاورزی در استان یزد است. با بهره‌گیری از کارشناسان و متخصصان مجرب، اتاق بازرگانی به پشتیبانی از صنایع، معادن و کشاورزی در این منطقه پرداخته است و با تلاش در جهت توسعه صادرات، ارتقای کیفیت و توسعه فناوری در صنایع و کشاورزی، به رشد و پیشرفت اقتصادی و اشتغال‌زایی در استان کمک کرده است.

با ارائه خدمات متنوع و با کیفیت، اتاق بازرگانی به عنوان یک مرکز پیشرو در حوزه اقتصادی در این استان شناخته می‌شود. این سازمان همچنین با توجه به نیازهای بازار و تقاضای مصرف‌کنندگان، به تولید محصولات با کیفیت و بازارپسند در صنایع و کشاورزی پرداخته است. از جمله دستاوردهای این سازمان می‌توان به تلاش در جهت توسعه صادرات و ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان اشاره کرد.

تاریخچه اتاق بازرگانی یزد

به دنبال تصویب مجلس شورای وقت در مهرماه 1309 مبنی بر تأسیس 36 اتاق تجارت در شهرهای بزرگ، اتاق تجارت یزد در بهمن ماه 1310 هجری شمسی و با حضور 12 نفر از تجار شامل آقایان : ابوالحسن وکیل التجار ، علی نقی ناجی، حسینعلی هراتی، ملاعلی اردکانیان، محمد گلشن، سید علی اصغر آقا، غلامعلی خراسانی،غلامرضا مرشد، محمد پاپلی، میرزا قاسم رسولیان، میرزا ابوالقاسم خان معین و شیخ محمود ریسمانی تشکیل گردید. حاج ابولحسین وکیل التجار به سمت رئیس، محمد گلشن، نایب رئیس، غلامرضا مرشد،منشی و محمد پاپلی صندوقدار تعیین شدند.

مدتی فعالیت اتاق ها به علت فشار دولت به حالت تعلیق درآمد و پس از رفع تعلیق 16 اتاق از جمله اتاق یزد به فعالیت خود ادامه دادند . در دهه 1320 هجری شمسی با تلاش بازرگانان، قانون تشکیل اتاق بازرگانی به تصویب رسید. در سال 1343 هجری شمسی با رونق گرفتن بخش صنعت و تمایل به بهره برداری از معادن، اتاق صنایع و معادن تشکیل و در سال 1348 اتاق بازرگانی، صنایع، معادن از ادغام دو اتاق حاصل گردید. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 22 فروردین 1358 به فرمان سومین شهید محراب- حضرت آیت اله صدوقی (ره) آقایان سید احمد اخوان دستمالچی، محمد حسین مؤمنی، مهدی اخوان سیگاری، محمد دائمی، محمدعلی تفضلی یزدی، غلامحسین ریسمانیان و سیدمحمد سید ابریشمی به عنوان هیئت رئیسسه موقت تعیین و در تاریخ 1 شهریور 1359 اولین دوره انتخابات اتاق برگزار و آقای سید احمد اخوان دستمالچی به عنوان رئیس اتاق یزد انتخاب گردید.

برای اطلاع از ترکیب هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی یزد به صفحه هیئت نمایندگان ادوار مراجعه کنید.

خدمات اتاق بازرگانی یزد

اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان یزد خدمات گسترده ای را برای کسب و کارهای مختلف و چالش های پیش روی آنها ارائه داده است. لیست خدمات و سرویس های اتاق در زیر لیست شده اند و می توانید با مراجعه به هر یک اطلاعات لازم در مورد خدمت ارائه شده را مشاهده نمایید.