تاریخ انتشار: ۵ آذر, ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۹ کد خبر: 799

گزارش برگزاری هفتادو سومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان یزد

✳️در این جلسه محمدرضا قمی رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی یزد و دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان، ضمن معرفی رسمی خانه معدن استان یزد به عنوان نخستین تشکل اقتصادی تخصصی وابسته به اتاق ایران در استان یزد بیان داشت که جلسات سه ماهه سوم این شورا با محوریت خانه معدن استان یزد به بررسی مسائل بخش معدن استان یزد اختصاص خواهد یافت. وی افزود مسائل و مشکلات مطروحه در این شورا قبلا در جلسات متعدد کمیته های تخصصی با حضور مدیران نهاد ها و سازمانهای ذیربط و هیئت رئیسه خانه معدن استان تشکیل شده و پس از بحث و بررسیهای کارشناسی جهت اخذ مصوبات لازم به این شورا ارجاع می‌گردد.

?در ادامه این جلسه امیرحسین حیدرزاده عضو هیئت مدیره خانه معدن استان یزد و رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی  اتاق بازرگانی یزد به بیان یکی از مشکلات عمده بخش معدن در حوزه تخصیص کامل درصد های حقوق دولتی که در قانون معادن برای احیای منابع طبیعی، محیط زیست و فعالیتهای عمرانی و مسئولیتهای اجتماعی مقرر شده پرداخت. وی افزود با وجود اینکه معدنکاران مبالغ تکلیفی از سوی قانونگذار را تماما پرداخت می‌کنند با این حال عدم تخصیص کامل منابع حاصل از این درآمدها به دلیل اینکه تماما در خزانه ملی واریزد میشود خرج جبران کسری بودجه و مخارج جاری دولت می شود حال آنکه اگر این منابع در ردیف مصارف خودشان هزینه میشد دیگر معدنکار کارآفرین حوزه معدن به عنوان غارتگر انفال شناخته نمی‌شد و باعث تاسف است که هزینه عدم تخصیص صحیح این منابع و عدم بازگشت درآمدهای سرشار معدنی به استان را معدنکاری میدهد که تماما حقوق دولت را پرداخت نموده است.

❇️در ادامه این جلسه ،دکتر مهران فاطمی، استاندار محترم یزد، بر تلاش تشکلهای اقتصادی از جمله خانه معدن استان برای ایجاد و تقویت  ظرفیت ها برای بهره‌مندی هرچه بیشتر مردم از منافع حاصل از بهره برداری معادن  تاکید کرد. رئیس شورا گفتگو به فناوری‌های حوزه معدن هم اشاره کرد و افزود: باید معادن از شرکت های دانش بنیان به صورت همه جانبه حمایت کنند تا شاهد انجام افزایش ارزش مواد معدنی و بهره برداری از باطله های معدنی بود و خانه معدن استان یزد میتواند در این حوزه ها سایر بخش های مربوط به معدن نقش آفرینی جدی داشته باشد.

دیدگاه ها توسط مدیر سایت بسته شده اند.