تاریخ انتشار: ۳۰ آبان, ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۵ کد خبر: 751

پنجاه و نهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان یزد

ایجاد اولین منطقه آزاد گردشگری کشور در یزد/دستور ویژه برای رفع مشکلات گردشگری

استاندار از پیگیری ایجاد اولین منطقه آزاد گردشگری کشور در استان یزد با همکاری وزارت گردشگری خبر داد

مهران فاطمی استاندار یزد در اولین شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان در دولت سیزدهم به موضوع گردشگری پرداخت، با بیان این که بعید می‌دانم امروز کسی در استان و کشور ما در خصوص اهمیت و ضرورت گردشگری حرفی داشته باشد، گفت: مصوبات جلسات قبل باید مرور شود و علت اجرایی نشدن برخی مصوبات ریشه یابی شود.

وی با تاکید بر این که گردشگری فصل مشترک تمام بخش‌های سیاسی، عمرانی و امنیتی و فرهنگی در استان است، گفت: بنده مستقیما متولی بخش گردشگری هستم و شخصا بخش گردشگری را از بدو ورود به این مسئولیت دنبال کردم، به طوری که اولین جلسات و بازدیدهای شهری و اولین جلسه با وزیر به حوزه گردشگری مربوط بود

استاندار با تاکید بر این که قرار شد با همکاری یزد و وزارت گردشگری منطقه آزاد گردشگری در استان پیگیری شود، گفت: ما یک ردیف اعتباری برای بافت‌های تاریخی داشتیم که قرار شد برای افزایش آن اقدام شود

وی با بیان این که تقویت بخش زیرساخت‌های کویر نیز مورد تاکید است، گفت: تامین و بهره برداری از موزه‌ها را داریم، پلیس توریسم و امنیت و تجهیزات و منابع انسانی نیز در دستور کار است.

فاطمی با بیان این که شورای ویژه توسعه گردشگری به صورت ماهانه با مشارکت بخش خصوصی برگزار می‌شود، گفت: شیوه نامه و نحوه اداره و سایر موارد مربوط به این حوزه نیز پیگیری خواهد شد.

وی با بیان این که طرح‌های پیشران هم تجمیع شده است، گفت: در این شورا الزامات و مسایل و موارد را دقیق‌تر خواهیم دید

استاندار نسبت به رفع موارد مطرح شده نیز دستور ویژه داد و گفت: در خصوص مباحث مربوط به شهرداری باید فرماندار یزد به طور ویژه ورود و پیگیری کند، از طرفی در خصوص مسئله پارکینگ باید بدانیم که بافت تاریخی با نگاه امروزی نمی‌تواند مدیریت شود.

وی در خصوص تسهیلات و بازپرداخت وامها و مالیات و آب و برق بخش‌های گردشگری گفت: اداره میراث فرهنگی استان یزد به صورت موردی موارد را استخراج کند، ضمن این که باید ستاد تسهیل ویژه گردشگری تشکیل شود و چنین مواردی در آنجا بررسی و رفع شود.

وی از ایجاد کمیته ویژه پروازهای استان خبر داد و گفت: این کمیته متشکل از ارگان‌های ذی ربط، درصدد تکمیل خطوط هوایی و رفع مشکلات این صنعت و همچنین خرید هواپیماست.

استاندار نسبت به پیگیری خوشه گردشگری قول مساعد داد و گفت: باید هر کدام از صنایع ما حمایت از اثری تاریخی را بر عهده بگیرند.

وی با بیان این که اینجا محل وعده‌های بدون عمل نیست، گفت: خیلی بر اجرای مصوبات تاکید داریم و زمان اجرا را نیز مشخص می‌کنیم.

آمادگی دادستانی برای برخورد با سرپیچی از مصوبات ستاد کرونا

محمدرضا حداد دادستان یزد با بیان این که اقدامات خوبی در حوزه توسعه گردشگری استان انجام شده است، گفت: ما نیز در جایگاه خود از رفع مزاحمت و ممانعت‌ها برای این صنعت حمایت می‌کنیم و تا جایی که دستمان باز بوده، بخشی از آن را انجام دادیم

وی با بیان این که در حمایت از رفع موانع مربوط به اقامت و هتلداری و صنایع جانبی اهتمام لازم از سوی دستگاه‌های امنیتی و قضایی وجود دارد، گفت: اگر نیاز است ما ورود می‌کنیم و برای رفع این موانع تلاش خواهیم کرد، هر چند اجرا نکردن مصوبه ستاد کرونا را تفهمیم کردیم که در صورت تخطی و سرپیچی از آن آمادگی برخورد قضائی وجود دارد

وی ضمن تاکید بر این نکته که باید به حوزه های جانبی گردشگری و رونق سفر به استان کمک شود، گفت: نمایشگاه‌ استان و تغییرات هیات مدیره آن جزو مواردی بود که برای استفاده درست از این فرصت انجام شد

وی با بیان این که اگر پیوستگی و همدلی بیشتری ایجاد شده و همپوشانی شود، گفت: اقامتگاه‌های غیررسمی مشکلی بودند که برای رفع آن تلاش کردیم، اما واقعیت این است که اینها بخشی از صنعت گردشگری شده‌اند و قابل حذف نیستند و باید برای مجاز کردن آنها اهتمام شود.

وی با تاکید بر این که آسیب‌های اجتماعی و روحی امروز مردم و رشد مسائلی مانند طلاق با گردشگری و سفر قابل حل است، تاکید کرد: در این راستا لازم است که سفرهای داخل استانی برای شهروندان نیز مورد توجه جدی قرار گیرد.

برگزاری تاکنون ۵۷ نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی

محمدرضا قمی» رئیس اتاق بازرگانی استان با بیان این که شورای گفت‌وگو به صورت ماهیانه برگزار می شود، اظهار کرد: ‎ ۱۹۷ دستور از ۵۷ جلسه طی هشت سال گذشته داشتیم که شامل کارگروه‌های تخصصی با افراد ذی ربط است و موضوعات مطرح شده در نهایت اگر قابلیت اجرایی در سطح استان داشته باشد در سطح استان و چنانچه نیاز به حل شدن در مرکز باشد توسط استاندار پیگیری می‎شود.

وی با بیان این که ۲۴۸ مصوبه در این هشت سال داشتیم، گفت: ۲۲۳ مصوبه استانی و ۲۵ مصوبه به شورای مرکز ارجاع شده است.

قمی افزود: از مصوبات استانی ۱۹۸ مصوبه اجرایی شده که در مجموع عمده مسائل مربوط به تسهیلات بخش صنعت، مشکلات کشاورزی در خصوص تعرفه‌ها، حمل و نقل هوشمند، کارهای سخت و زیان آور برای واحدهای مختلف، روند اجرایی آیین نامه و پیشنهادات اجرایی داده شده و وزارت‌های مختلف بوده است.

 

دیدگاه ها توسط مدیر سایت بسته شده اند.