تاریخ انتشار: ۴ بهمن, ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۱۰ کد خبر: 733

چهل و نهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان

چهل و نهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان،صبح روز سه شنبه برابر با 30 دی ماه 1399 در محل اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی یزد برگزار شد

استاندار یزد
پیگیر راه اندازی تجارت هوایی بین ایران و روسیه هستیم
در حالی مشکلات صنعت حمل و نقل به بازرگانی محصولات کشاورزی دامن زده که استاندار یزد از پیگیری برای راه اندازی خطوط هوایی ایرانی – روسیه جهت رفع پاره‌ای از این مشکلات در این استان خبر می‌دهد.
تجارت محصولات کشاورزی یکی از بخش‌های مهم اقتصادی یزد با توجه به جایگاه قابل توجه استان در صادرات محصولات کشاورزی به شمار می‌رود ولی این مهم، نیازمند تجهیز و توسعه زیرساخت‌های مربوطه است که یکی از مهمترین این زیرساختها، صنعت حمل و نقل است که به صورت قابل‌توجهی با حوزه تجارت گره خورده و مشکلات آن منجر به اختلال در بخش بازرگانی یزد می‌شود.
البته این معضل را به مراتب در سیستم سنتی حمل و نقل کشورمان شاهد هستیم ولی استاندار یزد در این باره معتقد است که راه‌اندازی سیستم حمل و نقل هوایی می‌تواند پایانی بر پاره‌ای از این مشکلات باشد و نه تنها مشکلات یزد، بلکه سایر صادرکنندگان این حوزه را نیز مرتفع کند.
«محمدعلی طالبی» در نشست شورای گفت‌وگوی استان با بخش خصوصی با بیان این مطلب، می‌گوید: پیگیر راه‌اندازی خط هوایی ایران – روسیه هستیم.

استاندار در این باره تصریح می‌کند: برای ارسال محصولات گلخانه‌ای به کشور روسیه پیگیر ایجاد خط هوایی هستیم و با توجه به این که یزد، مرکز محصولات گلخانه‌ای صادراتی است می‌تواند به پایگاهی برای ارسال مرسولات دیگر استان‌ها و شهرها نیز باشد.
وی با بیان این که باید در خصوص مسائل حمل و نقل شرکت گلخانه‌داران با راهداری جلسات مشترکی داشته باشند، تاکید می‌کند: گلخانه‌داران باید شرکتی تعاونی داشته باشند و از ظرفیت‌ ستاد تسهیل برای رفع مشکلات حمل و نقل استفاده کنند.
طالبی خاطرنشان می‌کند: شرکت تعاونی حمل و نقل استان می‌تواند با تامین سیستم حمل و نقل یخچال‌دار و ورود کامیون‌ها و کانتینرها مجهز به رفع مشکلات کنونی کمک کند و منجر به افزایش ظرفیت‌های استان در این بخش شود.
هر چند یکی از مشکلات عمده در بخش بازرگانی محصولات کشاورزی یزد اعم از صادرات و واردات مربوط به حمل و نقل است ولی مسئله دیگر، دیپلماسی اقتصادی است که متاسفانه از نگاه بسیاری از کارشناسان اقتصادی با ضعف بسیار زیادی در ایران همراه است ولی هرچند بارها ضعف کشور در این زمینه مورد تاکید نمایندگان یزد قرار گرفته، هنوز هم دامن‌گیر بخش خصوصی است

همچنان کمبود مواد اولیه وجود دارد
«محمدرضا قمی» رئیس اتاق بازرگانی استان یزد هم با تاکید بر این که باید در خصوص ارتقای ناوگان حمل و نقل زمینی و خودروهای سنگین، بخش خصوصی استان ورود کند، اظهار می‌کند: باید مصوب شود که اولویت استان یزد، خودروهای سنگین یخچال‌دار است و سپس بخش خصوصی در این زمینه ورود کند.
وی با بیان این که آمار و ارقام گویای سیگنالی قوی‌تر نسبت به امید به فعالیت صنایع است، می‌گوید: به دلیل مشکلات موجود و کاهش سفارشات مشتریان، وضعیت به حالت عادی برنگشته و شاخص صنعت میزان سفارشات جدید مشتریان و موجودی مواد اولیه، سایر زیرشاخص‌های اصلی وضعیت بدی را نسبت به آبان ماه نشان می‌دهد.
قمی با اشاره به این که شاخص میزان موجودی مواد اولیه در آذرماه همچنان کاهشی است، بیان می‌کند: البته کاهش بسیار ملایم‌تری را نسبت به آبان ماه دارد و نشان می‌دهد تولیدکنندگان همواره با مشکل کمبود مواد اولیه روبرو بوده‌اند.
این مسئول به افزایش استخدام نیروی انسانی براساس شاخص‌های مورد نظر یاد می‌کند و ادامه می‌دهد: امیدوار به شاخص انتظارات تولید در ماه آینده هستیم.

وی به کاهش سفارشات شدید مشتریان براثر نوسانات تورمی اشاره و خاطرنشان می‌کند: تداوم تعطیلی ناشی از کرونا نیز کاهش تقاضا را دوچندان کرده است، از طرفی ترخیص مواد اولیه توسط گمرک و تخصیص ارز به شرکت‌های تولیدی کماکان با همراهی روبروست.
البته مشکلات بیمه‌ای نیز علاوه بر مسائل مطرح شده و همچنین مالیات نیز جزو مسائل تکراری تمام جلسات مربوط به کشاورزی هستند که هربار کشوری بودن موضوع، راه را بر مسئولان استان یزد سد کرده است

دیدگاه ها توسط مدیر سایت بسته شده اند.