تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور, ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۱۰ کد خبر: 702

پنجمین جلسه کمیسیون گردشگری و خدمات توریسم اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی یزد

پنجمین جلسه کمیسیون گردشگری و خدمات توریسم اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی یزد با حضور نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی ،روز پنچشنبه برابر با  2   امردادماه 1399 در محل اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی یزد برگزار شد

صنعت و گردشگری متاثر از تصمیمات عجولانه دولت:
محمدرضا قمی» رئیس اتاق بازرگانی یزد استفاده از ظرفیت نمایندگان در استان را ضروری خواند و گفت: یکی از مشکلات مهم صنعت گردشگری تصمیمات عجولانه و هیجانی دولت به محض سخت شدن شرایط در کشور است که همین تصمیمات کوتاه مدت و بی ثبات در جامعه اقتصادی نیز به کررات تغییر می‌کند و همه صنایع را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مشکلاتی را به بار می‌آورد.
وی به مشکلات موجود در زمینه غربالگری کارت‌های بازرگانی و بازگشت ارز از صادرات کشور و به خصوص یزد اشاره کرد و ادامه داد: گردشگری در استان یزد یکی از فعالیت‌های اقتصادی جدی است که زحمات و اهتمام زیادی برای جایگاه کنونی آن صرف شده است و در این شرایط نیز نیاز جدی به کمک‌های واقعی مسئولان و نمایندگان دارد.
این مسئول از نمایندگان خواستار پیگیری جدی مشکلات این صنعت شد و تاکید کرد: گردشگری در صورت آسیب دیدگی توان بازیابی خود به این زودی‌ها را نخواهد داشت و دچار خسارت‌های جبران ناپذیری خواهد شد.
وی حمایت از بخش خصوصی را مطابق مفاد قانونی را یادآور شد و گفت: دولت نباید در حوزه بخش خصوصی، تصدی‌گری کند بلکه نظارت و مدیریت و نگاه کلان به این مسئله بر عهده دولت است و اقتصاد مقاومتی نیز متکی به مردم است، به همین منظور برای توسعه این صنعت به دنبال رفع خلاهای قانونی دراین زمینه هستیم

محمدرضا دشتی اردکانی» رییس فراکسیون گردشگری مجلس : با بیان این که گردشگری فارغ از نگاه‌های سیاسی است، از نبود برنامه‌ای مشخص در حوزه گردشگری گلایه کرد و گفت: آیا فعالان گردشگری ما برای یزد، سند آمایش گردشگری دارند؟
وی به وجود ضعف‌های قانونی در کشور اشاره کرد و گفت: شما فعالان گردشگری و بخش خصوصی باید در زمینه سند آمایش، گردشگری را مورد نظر قرار دهید.
وی به اهمیت توسعه گردشگری سلامت در یزد نیز اشاره و خاطرنشان کرد: باور داریم که گردشگری می‌تواند محور توسعه کشور باشد، از طرفی در حال حاضر که مباحث گردشگری ناشی از کرونا تعطیل است ولی آیا برای توسعه و تقویت زیرساخت‌ها فکری شده است؟ در این شرایط باید برای یافتن راهکارهای برون رفت از این مسئله، بیاندیشیم.
این مسئول با تاکید بر این که یزد ظرفیت تبدیل شدن به محور گردشگری کشور را دارد، تصریح کرد: نسبت به پیگیری مشکلات همه فعالان گردشگری و رفع نواقص و ضعف‌های قانونی اقدام می‌کنیم و مطالبه فعالان گردشگری مبنی بر ارتباط گیری با مسئولان کشوری مانند رئیس کل بانک مرکزی و حتی رئیس جمهوری نیز در صورت لزوم دنبال خواهد شد

تقویت دیپلماسی گردشگری در دستور کار فراکسیون گردشگری:
محمد صالح جوکار» دبیر فراکسیون گردشگری مجلس هم با بیان این که ایجاد این فراکسیون، زمینه خوبی برای تقویت مشارکت بخش خصوصی است، خواستار گفت‌وگو و ارائه راهکارهایی به منظور تدوین راهبردهای اساسی شد و گفت: نقش ما در مجلس در سایه تعامل نمایندگان، منجر به اقداماتی اساسی فارغ از نگاه سیاسی خواهد شد.
وی به فرصت غنی ثبت جهانی یزد به عنوان بستری برای توسعه گردشگری این استان اشاره کرد و گفت: جایگاه یزد در حوزه گردشگری نشان دهنده هم‌افزایی خوب بخش خصوصی و دولتی است و تقویت این رویکرد می‌تواند باعث شناخته شدن جایگاه یزد و این میراث عظیم گذشتگانمان شود.
جوکار خواستار برگزاری جلسات بیشتری در حوزه بازرگانی و صنعت شد و گفت: دیپلماسی گردشگری در دنیا نقش مهمی دارد و شاید در زمینه دیپلماسی سیاسی دچار مشکلاتی باشیم اما با تقویت ظرفیت گردشگری می‌توانیم به عنوان یکی از اهداف فراکسیون گردشگری مجلس بپردازیم

خلاء وجود اتاق گردشگری در کشور:
اصغر نبیل» رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی یزد هم ضمن مرور مشکلات این صنعت به دنبال شیوع کرونا، اظهار کرد: اتاق بازرگانی براساس تعاریف قانونی، پارلمان بخش خصوصی و مشاور سه قوه است به عبارتی هر سه قوه باید از مشاوره این اتاق بهره‌مند شوند، در حالی که امروز چنین اتفاقی نیفتاده است.
وی با ارائه آماری از صنعت گردشگری و رکود این صنعت به دنبال شیوع کرونا، خواستار اهتمام مجلس در اختصاص کرسی و جایگاهی به این صنعت در اتاق بازرگانی شد و گفت: اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی هنوز عنوان و کرسی مخصوصی برای صنعت گردشگری ندارد، در حالی که اصناف، تعاون و صنعت و معدن همگی پایگاه مشخصی دارند.
این مسئول به نبود تشکل منسجمی در حوزه صنعت گردشگری و پیگیری مشکلات این صنعت از سوی نمایندگان اشاره کرد و گفت: برای رونق گردشگری در بحران کنونی و همچنین صرفه جویی در مصرف بنزین در این بازه زمانی، ارائه بسته‌های تشویقی و تخفیفاتی در حوزه حمل و نقل و سفر، دریافت نکردن مالیات و ارزش افزوده از واحدهای اقامتی و عوارض خروج از کشور و تخفیفاتی در حوزه هزینه صدور ویزا از گردشگران خارجی، راهکارهایی است که می‌تواند به نجات گردشگری کشور و حفظ آن منتج شود.
وی گردشگری را صنعتی حساس دانست و گفت: گردشگری نمی‌تواند همزمان با تغییرات نرخ تورم، تغییر کند چرا که حاشیه سود در این صنعت کم و صنعتی حساس و هزینه‌بر است و اگر حمایت مالی نشود، نابود خواهد شد

 

 

دیدگاه ها توسط مدیر سایت بسته شده اند.