تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن, ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۰۳ کد خبر: 694

گزارش برگزاری سی و نهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی

یزد ظرفیت تبدیل شدن به پایلوت اقتصاد دانش بنیان کشور را دارد
استاندار یزد گفت: این استان ظرفیت‌های لازم برای تبدیل شدن به پایلوت اقتصاد دانش بنیان کشور را دارد و با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده، امکانات و منابع انسانی متخصص بومی نیز برای تحقق این مهم در استان فراهم است.
محمدعلی طالبی درسی و نهمین جلسه  شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی یزد، افزود: معنا و مفهوم اقتصاد دانش بنیان، تقویت یک بخش یا حذف بخشی دیگر نیست و صنعت استان نیز می‌تواند به یک صنعت دانش بنیان تبدیل شود و از توانایی نیروهای تحصیل کرده بومی در مسیر تحقق این هدف استفاده شود.
طالبی اظهار داشت: استان یزد در برخی زمینه‌ها مثل آب یا محیط زیست با محدودیت هایی مواجه است بنابر رویکرد توسعه در حوزه صنعت باید مبتنی بر رونق مرکز نوآوری نساجی و کاشی و سرامیک و فولاد که اخیرا ایجاد شده باشد تا یزد به پایلوت اقتصاد دانش بنیان تبدیل شود و به این چشم انداز دست پیدا کنیم.
محمد رضاقمی رییس اتاق بازرگانی، صنایع ومعادن یزد نیز در این نشست گفت: بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات فاکتور می‌خواهند که صدور فاکتورهای صوری برای استفاده از تسهیلات باعث دردسر شده و امور مالیاتی این فاکتورها را به عنوان سند برای دریافت مالیات مبنا قرار می دهد و مودیانی که در این خصوص اقدام نکنند را به دستگاه قضایی برای تفهیم اتهام معرفی می کند که در موارد متعددی برای صاحبان صنایع و تولیدکنندگان مشکلات قضایی ایجاد شده است.
اکرم فداکار معاون فناوری استانداری یزد نیز در این نشست گفت: گاهی سئوال می شود که جایگاه صنایع موجود در اقتصاد دانش بنیان کجاست و تعابیر ناقصی از اقتصاد دانش بنیان وجود دارد، شرکت های خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی هم با توسعه و تولید محصولات با فناوری بالا می توانند در زمینه اقتصاد دانش بنیان وارد عمل شوند .
دادستان عمومی و انقلاب یزد نیز در این نشست گفت: دستگاه‌های نظارتی با نهایت انعطاف و بدون تنگ نظری فعالیت دارند ولی بخشنامه های حمایت از تولید با تاخیر توسط بانک مرکزی ابلاغ می شود و همی عامل باعث شده فعالیت ها با کندی انجام شود، بنابر این دستگاه‌های استان باید پیگیر ابلاغ زودتر این آیین نامه های حمایتی باشند.
محمدرضا حدادزاده اظهار داشت: در پایان این هفته میزبان رییس قوه قضاییه و مقامات عالی قضایی هستیم و انشاالله در نشست ویژه برای بحث های بانکی با حضور مدیران بانک ها و دادستان کل کشور تصمیم گیری می شود و مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد به رییس قوه قضاییه اعلام می شود.
در این نشست فعالان اقتصادی استان برخی مشکلات در زمینه تامین نقدینگی و مشکلات ناشی از دیوان سالاری را بیان و از مسئولان استان گروه گشایی در این زمینه را خواستار شدند.

 

دیدگاه ها توسط مدیر سایت بسته شده اند.