تاریخ انتشار: ۲ دی, ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۲۷ کد خبر: 643

نشست مشترک کمیسیون معدن اتاق ایران با کمیسیون معدن اتاق بازرگانی یزد

نشست مشترک اعضای کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران و کمیسیون معدن استان یزد به میزبانی استان یزد

دکتر شکوری مطرح کرد:

اگر در استراتژی های کلان کشور، صادرات سنگ آهن، پذیرفته شده نیست، چرا وزارت صنعت، معدن و تجارت، چنین حجمی از مجوزها را برای اکتشاف، استخراج و تولید این ماده معدنی، صادر کرده است؟

دکتر بهرام شکوری رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در نشست مشترک اعضای کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران و کمیسیون معدن استان یزد که روز گذشته به میزبانی استان یزد برگزار شد با مطرح نمودن این سوال که اگر در استراتژی های کلان کشور، صادرات سنگ آهن، پذیرفته شده نیست، چرا وزارت صنعت، معدن و تجارت، چنین حجمی از مجوزها را برای اکتشاف، استخراج و تولید این ماده معدنی، صادر کرده است؟ گفت: تغییر و ناهماهنگی در تدوین استراتژی های کلان کشور، سرمایه گذاران در حلقه های ابتدایی زنجیره تولید را متضرر کرده است. در نتیجه در طول سالیان گذشته، از علاقه به فعالیت در حوزه اکتشاف و توسعه معادن کاسته شده است.

دکتر شکوری در ادامه توضیح داد: با تداوم این روند ناهماهنگ، تامین سنگ آهن در آینده به دغدغه ای برای کشور بدل خواهد شد. واحد نخست معدن سنگ آهن اسمالون با عیار کمتر از ۲۰ درصد، به صورت اقتصادی فعالیت می کند. واحد دوم آن نیز در دی ماه سال جاری به بهره برداری میرسد. این در حالی است که باطله معادن سنگ آهن بزرگی چون چادرملو، گل گهر و …. عیار بالاتری از این ذخیره این معدن دارند. بدون شک، این بهره وری با مدیریت صحیح محقق شده است.

معدن سرب و روی مهدی آباد، نمونه موفقی از واگذاری به بخش خصوصی و مدیریت معدنی است. در اداره این معدن “تشکیل کنسرسیوم” و “انتقال مدیریت به بخش خصوصی”، محقق شد. ارزش خصوصی سازی انجام گرفته در کشور طی سالیان گذشته، بالغ بر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود. از این رقم، حدود ۵۰ درصد آن به واحدهای خصولتی تعلق دارد. سهم بسزایی از آن نیز در قالب رد دیون و سهام عدالت اجرایی شده است.

وی اشاره کرد: در عین واگذاری های انجام گرفته به بخش خصوصی، بدنه دولت چندین برابر بزرگتر شده است. در نتیجه خصوصی سازی با اثرات مثبت کافی، همراه نبوده است.

بر همین اساس نیز می توان گفت که ما متاسفانه کشور را گران اداره می کنیم و در نتیجه بودجه ای برای اجرای اقدامات عمرانی باقی نمی ماند.

درادامه آقای قمی ریاست اتاق بازرگانی یزد با بیان این که شورای عالی معادن در سطح استان ها در حال شکل گیری می باشند و از آنجایی که اخیرا این موضوع مطرح شده است که معادن بزرگ و صنایع وابسته ظرف مدت سه سال آینده به بخش خصوصی دارای اهلیت واگذار میشوند گفت رویکرد بسیار مطلوبی است و اگر این موضوع تحقق پیدا کند جای امیدواری زیادی وجود دارد.

وی همچنین با بیان این که بخش خصوصی باید انسجام داشته باشند گفت با پشتیبانی و حمایت یکدیگر در تمام کشور میتوانیم در مسیر واقعی اقتصاد قرار بگیریم، وی با تاکید به اهمیت محیط زیست اظهار کرد یکی از دغدغه های مهم کشور بحث محیط زیست و آب و هوا هست ولی دولت به این موضوع توجه چندانی ندارد وی افزود تقاضا میکنم دولت بیشتر به این مسئله اهمیت بدهد.

ریاست اتاق یزد با بیان این که سیاست هایی که اکنون مطرح می¬شنود این است که دولت میخواهد از طریق معادن و صنایع معدنی اشتغال بیشتری ایجاد کند و تولید ناخالص داخلی را از طریق معادن افزایش بدهد اظهار امیدواری کرد و گفت دولت در حال افزایش صادرات کنسانتره و گندله به جای مواد خام معدنی می باشد و امید است که این موضوع استمرار داشته باشد

 

دیدگاه ها توسط مدیر سایت بسته شده اند.