تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۵۴ کد خبر: 562

ضرورت طراحی الگویی جدید در کنار اینستکس برای توسعه روابط تجاری ایران و جمهوری چک

هیات اقتصادی جمهوری چک که به سرپرستی معاون وزیر صنعت و برای حضور در دومین نشست کمیسیون مشترک بین دو کشور به تهران سفر کرده در دیدار با نایب‌رئیس اتاق ایران و هیات رئیسه کمیته مشترک بازرگانی ایران و چک از علاقه‌مندی خود برای توسعه مناسبات بین دو کشور سخن گفتند.

به اعتقاد ادوارد موریتسکی، معاون وزیر صنعت جمهوری چک، استفاده از سازوکار اینستکس می‌تواند در پیشبرد اهداف تعیین شده، مؤثر باشد هرچند این ابزار همچنان فعال نشده و به نظر می‌رسد لازم است در کنار آن، مدل‌ها و الگوهایی دیگری برای تقویت سطح روابط، تعریف شود.

بر اساس اظهارات وی در شرایط تحریم، با مشکلات بانکی مواجه هستیم اما، مسائلی مهم‌تر از این نیز وجود دارد که باید برای آنها نیز راه‌حل ارائه داد؛ موانع غیرتعرفه ای، استاندارد و مالیات از جمله این موضوعات هستند.

موریتسکی نقش و جایگاه اتاق‌های بازرگانی و صنعت دو کشور را در حل مشکلاتی از این دست، مهم ارزیابی کرد و گفت: اگر اتاق‌های بتوانند نقش خود را به خوبی بازی کنند، بخش زیادی از مسائل برطرف می‌شود. در حال حاضر رابطه مستقیم و نزدیکی بین فعالان اقتصادی دو کشور وجود ندارد و شرکت‌های فعال از حال یکدیگر بی‌خبرند، برای حل این معضل نیز اتاق‌ها می‌توانند بسیار مؤثر عمل کنند.

تداوم روابط ایران و چک به راه‌های خلاقانه نیاز دارد

حسین سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران نیز در این نشست ضمن اظهار امیدواری از این خبر که قرار است در آینده‌ای نزدیک اولین تراکنش پولی در قالب اینستکس انجام شود، گفت: این خبر بسیار امیدوارکننده است و می‌تواند در بهبود شرایط بین‌المللی کشور، مؤثر باشد.

وی در ادامه به حجم تبادلات تجاری بین ایران و چک اشاره و تصریح کرد: از سال 2015 به بعد سطح روابط دو کشور با شیب ملایمی روند صعودی به خود گرفت. اما این روند در ابتدای سال 2019 تغییر کرد و به طور جدی کاهش یافت. امیدواریم این سفر و برگزاری دومین نشست کمیسیون مشترک بین دو کشور، زمینه احیای روابط گذشته را مهیا سازد.

به اعتقاد سلاح ورزی با وجود محدودیت‌های ناشی از تحریم، همچنان راه‌هایی برای تداوم مناسبات بین ایران و سایر کشورها وجود دارد. در این وضعیت باید راه‌های خلاقانه به کار گرفت و اراده قوی داشت.

وی همچنین به برخی مشکلات گمرکی در ورود شیشه و کریستال چک به ایران اشاره و تأکید کرد: این مسائل مطرح شده و قرار است با توافق گمرکات دو طرف، مشکلات موجود را حل کنیم.

عوارض واردات کریستال جمهوری چک در گمرک ایران ناعادلانه است

استفانک چومبا، سفیر جمهوری چک در تهران نیز با اشاره به برخی مشکلات گمرکی در مسیر تجارت دوجانبه گفت: به نظر ناعادلانه است که عوارض واردات شیشه و کریستال چک نسبت به رقبای آنها به هنگام ورود به ایران بیشتر باشد. این موضوع باید از سوی دولت ایران مورد بازنگری قرار گیرد. البته ما درک می‌کنیم که در شرایط امروز ایران، واردات انواع محصولات مصرفی و لوکس در اولویت قرار ندارد اما بالاخره این مشکل هم باید حل شود.

تعریف مدل‌های جدید برای تداوم تبادلات تجاری

یان کاوان، رئیس اتاق چک و اسلواکی نیز با تأکید بر لزوم سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین دو کشور، تشریح کرد: اینستکس، پاسخ صریح و روشن اروپا به تحریم‌های آمریکا علیه ایران است. هر چند ما نگران هستیم که این ابزار به دلیل شکنندگی، نتواند به طور کامل، کمک‌کار باشد برای همین لازم است از مدل‌های دیگری در کنار اینستکس بهره ببریم.

دیدگاه ها توسط مدیر سایت بسته شده اند.