تاریخ انتشار: ۲۸ دی, ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۰۲ کد خبر: 3080
هشتاد و هشتمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان یزد:

احداث نیروگاه خورشیدی خود تأمین برای ۸۰۰ حلقه چاه کشاورزی در استان یزد/ حوزه کشاورزی خط قرمز استان یزد

در هشتاد و هشتمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان یزد مباحثی پیرامون چالش‌های کلان در تولید و صادرات محصولات کشاورزی مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی یزد، هشتاد و هشتمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با حضور مهران استاندار یزد، مجتبی دستمالچیان رئیس و اعضای هیئت رئیسه اتاق بازرگانی یزد، مدیران کل استان و سایر مدعوین به منظور حل چالش‌های حوزه کشاورزی و صادرات در محل سالن کوثر استانداری تشکیل شد.

مسئولان و فعالان حوزه کشاورزی و کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی در ابتدا به بررسی چالش‌های انرژی و زیر ساخت‌های آب و برق در این حوزه پرداختند و سپس مشکلات صادرات محصولات کشاورزی و موانع صادرات این نوع محصول مطرح شد.

عمده مشکل مطرح شده در این نشست دغدغه‌های کشاورزان در خصوص خاموشی چاه‌های کشاورزی و خسارات ناشی از عدم آبدهی به درختان و گیاهان، نداشتن پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در استان، لزوم نیازسنجی بازار‌های صادراتی و مهم‌تر از آن کم آبی و کاهش برداشت از منابع آبی در حوزه کشاورزی و مشکلات ناشی از آن بود که توسط نمایندگان اتاق بازرگانی

در ادامه این نشست مهران فاطمی استاندار یزد ضمن تقدیر از فعالیت‌های دبیرخانه شورای گفت‌وگوی و اتاق بازرگانی یزد از پیگیری‌های برجسته اعضای این دوره از اتاق بازرگانی که تلفیقی از جوانان در کنار پیشکسوتان با تجربه هستند و با مسئولیت پذیری تمام مسائل را دنبال می‌کنند، تقدیر کرد.

وی در ادامه به ساخت اولین مدرسه مهارتی اتاق بازرگانی از محل مسئولیت‌های اجتماعی صنایع اشاره کرد و گفت: کلنگ احداث این پروژه به زمین خورده و تا ۱۸ ماه آینده ساخته شده و در اختیار مجموعه آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.

استاندار یزد افزود: قطعاً آنچه از موانع و مشکلات مطرح شد را در ابعاد ملی آن در کشور پیگیری می‌کنیم؛ لذا شخصاً به طور مستقیم پیگیر حل موانع تسهیلاتی و رفع تعهدات ارزی هستیم، تاکنون نیز نمایندگان اتاق بازرگانی حضور فعال داشته و مذاکراتی با بانک مرکزی و بخش خصوصی صورت گرفته و الزامات مربوطه نیز از شخص معاون اول رئیس جمهوری پیگیری شده است و ایشان نکات را به وزرا مربوطه ارجاع دادند، البته برای اصلاح تعرفه و ارزش پایه گمرکی محصولات صادراتی جمع بندی لازم است.

فاطمی بیان کرد: اینکه بیان می‌شود در استانی که کویری و خشک نباید به کشاورزی پرداخته شود گزاره غلطی است اعداد و ارقام نشان می‌دهد با مدیریت صحیحی و اصلاح الگوی کشت و بهره‌وری مردم در استان یزد به خوبی از آب موجود بهترین استفاده را خواهند برد و بهترین تولید را انجام خواهند داد؛ تنها بخشی که باید به صورت اساسی حمایت شود بخش کشاورزی است.

وی در پایان تاکید کرد: اگر کارخانه فولادی نباشد مشکلی ایجاد نخواهد شد اما در این شرایط اقلیمی اگر یزد همین مقدار اندک سطح فضای سبز موجود خود را از دست بدهد دیگر این منطقه محیط تعدیل و زیست پذیر نخواهد بود.

پهلوان پور رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی یزد در این نشست اظهار داشت: در حوزه صادرات در حوزه کشاورزی در برخی موارد دچار خود تحریمی هستیم. مثلا در بعضی از مواردی که از مرکز به استان ها ابلاغ می شود، در استانها، اجرا نمیشود.

وی افزود: این در حالی است که محصولات کشاورزی فاسد شدنی است و باید ملاحظات بیشتری برای آن ها در نظر گرفت.

پهلوان پور تاکید کرد:  مسئله رفع تعهد ارزی، صادرات کشور را با مشکلاتی مواجه کرده است. مشکل در این زمینه، نرخ ارز است؛ نرخی که مشخص شده، رفع تعهد ارزی را چالش برانگیز کرده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی یزد ادامه داد: در حال حاضر ناچاریم رفع تعهد را از طریق صرافی ها انجام دهیم که این مسئله باعث افرایش قیمت تمام شده می شود و در نتیج قادر نخواهیم بود با سایر کشورها رقابت کنیم. یکی از دلایلی که برخی از محصولات کشاورزی روی دست تولید کننده می ماند، همین بالارفتن هزینه ها به خاطر رفع تعهد است.

وی با اشاره به راه حل پیشنهادی در این خصوص گفت: راه حلش این مسئله، تک نرخی شدن قیمت ارز است. نوسانات ارز هم مساله دیگری است که هزینه ها را افزایش و قدرت رقابت ما را کاهش می دهد. به عنوان مثال پسته آمریکا با قیمت 5/8 دلار فروخته می شود که این مبلغ معادل قیمت تمام شده پسته در کشورماست.

 

لطفی زاده مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور نیز در این نشست، یزد را از قطب‌های محصولات گلخانه‌ای کشور دانست و اظهار کرد: در سطح کلان نگاه ویژه‌ای به مباحث آب و برق در بخش گلخانه‌ای و کشاورزی وجود دارد؛ همچنین میزان انرژی در اختیار بخش کشاورزی یک امر حساسی است.

وی گفت: اساساً انرژی توسط بخش کشاورزی به خوبی تولید می‌شود و این بخش به هیچ عنوان نقش هدر دهنده انرژی را ندارد، آبی که به کشاورزی داده می‌شود و به کشاورز فروخته می‌شود همان آبی است که یک کشاورز ذخیره و تولید می‌کند، اگر باغ و جنگلی نبود منابع آبی هم قابل تأمین نبود.

لطفی زاده تاکید کرد: ضریب تبدیل تولید محصول و امنیت غذایی مباحث مهم در کشور است در کنار امنیت اجتماعی و سیاسی،  امنیت غذایی بسیار مهم است اما در طی سال‌های گذشته چندان توجهی به مباحث تولید نبود و اکنون پس از چالش‌های منطقه‌ای و مسائل جنگی و تجارت مواد غذایی در دنیا اهمیت تأمین مواد غذایی در داخل به عینه پی برده شد.

وی با اعلام یک خبر خوب گفت  پیرو تأکیدات رئیس جهاد کشاورزی پیگیری با مرکز ملی خورشیدی و مذاکره تلفنی سه جانبه به توافق رسیدیم که در استان یزد پیرو استان بهره‌وری نیروگاه‌های خورشیدی کوچک برای چاه‌ها کشاورزی، در حوزه گلخانه‌ها و بخش کشاورزی عام را انجام دهیم و حدود ۸۰۰ چاه کشاورزی به زودی با مدل تأمین مالی در نظر گرفته شده اجرا شود.

دیدگاه ها توسط مدیر سایت بسته شده اند.