تاریخ انتشار: ۵ دی, ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۴۱ کد خبر: 2415
شرافت رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی یزد
شرافت، رئیس کمیسون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی یزد:

فعالیت معادن با نظارت صورت میگیرد | معادن استان، حقوق دولتی خود را طبق قانون پرداخت میکنند

پنجمین نشست کمیسیون معدن و صنایع معدنی که با حضور رضا بسطامی؛ رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران برگزار شد موضوع طرح های اکتشاف،طرح‌های بهره برداری و گزارشات پایان عملیات اکتشاف مورد بررسی قرار گرفت

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی یزد، پنجمین نشست کمیسیون معدن و صنایع معدنی که با حضور رضا بسطامی؛ رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران برگزار شد موضوع طرح های اکتشاف،طرح‌های بهره برداری و گزارشات پایان عملیات اکتشاف مورد بررسی قرار گرفت.

رضا بسطامی؛ رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران  در این نشست با اشاره به جایگاه مطلوب سازمان نظام مهندسی معدن استان یزد در سطح کشور گفت: خوشبختانه در اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان یزد نگاه به بخش خصوصی و تشکلها نگاهی تعاملی است و این همگرایی زمینه ساز تعالی بخش معدن خواهد بود.

بسطامی با بیان اینکه در شورای عالی معادن هم پیرامون طرح اکتشاف و گزارش پایانی و خروجی اکتشاف دغدغه هایی داریم عنوان کرد: بیش از 40 نظام نامه و دستورالعمل اصلاح و بازنویسی شده است . نظام نامه ها و دستورالعمل ها، بخشنامه ها و شیوه نامه های اجرایی در حوزه معادن نیازمند بازنویسی و رفع اشکال بودند که این امر محقق شده است.

بسطامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بخش عمده معادن در سطح کشور تعطیل هستند، ادامه داد: در حال حاضر تقریبا چهار هزار معدن فعال در کشور داریم و اینکه عنوان می شود 12 هزار معدن در کشو فعال است درست نیست چون کمتر از نیمی از این تعداد فعال هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه تمامی برنامه‌های سازمان نظام مهندسی معدن در سامانه صنم بارگذاری می‌شود و همه‌ فعالیت‌هایمان شفاف است، اضافه کرد: ما کارهای خوبی که در گذشته انجام شده بود را ادامه دادیم. رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در ادامه با بیان اینکه از فعالان حوزه معدن می خواهیم که در اجرای کارها با سازمان نظام مهندسی معدن استان هماهنگ باشند تا چالش کمتری هم در حوزه معدن داشته باشم عنوان کرد: ما یک نظام‌نامه واحد در حوزه معدن داریم و در این خصوص از حمایت دولت، مجلس و دستگاه قضایی برخوردار هستیم.

حمیدرضا شرافت؛ رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی یزد و رئیس خانه معدن استان یزد در این نشست با بیان اینکه نظارت کامل و کارآمد بر فعالیت‌های بخش معدن از اهمیت بسیاری برخوردار است، اظهار داشت: متاسفانه مسئولان ما و حتی نهادهای مرتبط با معادن دچار سوء برداشت هستند و فکر می کنند هیچ نظارتی در بخش معادن نیست.

وی با بیان اینکه در جلسات و دیدارهایی که داریم عنوان می شود معادن انفال و متعلق به عامه مردم هستند ادامه داد: برخی مسئولان گلایه دارند که حقوق دولتی معادن پرداخت نمی شود در حالیکه اینگونه نیست.

رئیس خانه معدن استان یزد اضافه کرد: مطرح شده که 50 درصد معادن خارج از ضوابط برداشت می شود و خودروهای حمل بار معادن برای حمل و نقل بارنامه ندارند.طبیعتا طرح مواردی از این دست ناشی از نگاه منفی و بدبینانه به فعالین بخش معدن است.

شرافت افزود: شان معدن دار را باید حفظ کرد نه اینکه با برخی الفاظ موجب تخریب معدن دار شویم و ناامیدی را در بین جامعه معدنی ترویج کنیم.

در نشست امیرحسین کوهساری؛ رئیس نظام مهندسی معدن استان یزد گفت: توسعه بخش معدن در استان به مساله توسعه اکتشافات گره خورده است.

وی با تاکید بر اینکه باید مسیر رسیدن به پروانه اکتشاف کوتاه شود و ما در تلاشیم تا به این مهم برسیم، افزود: متاسفانه معمولا با نقص عملیات اکتشاف هم مواجه هستیم و منطقه ای که پروانه اکتشاف گرفته، مطابقت با محل ندارد و گزارش رد می شود که بار آن روی دوش نظام مهندسی است.

رئیس نظام مهندسی معدن استان یزد تاکید کرد: در نگارش تمام گزارش های بهره برداری پیوست HSE  مورد توجه است و اگر این پیوست را نداشته باشد مورد پذیرش نیست.

گل آقایی معاون امور معادن اداره کل صمت استان یزد هم با تاکید بر ضرورت بازنگری‌در بخش نامه ها تصریح کرد: در بحث مسئول فنی و حضور وی در معدن وزارت خانه دستور العمل داده است ولی در عمل اجرایی نیست و مسئول فنی مقیم نیست، که باید تدبیری اتخاذ شود.

معاون امور معادن اداره کل صمت استان یزد ضمن اشاره به اجرایی نبودن طرح های اکتشاف گفت: در طرح های اکتشاف بعضا کلیات مطرح می‌شود، و پس از آن در عمل اجرایی نیست و خوب است راهکاری در موضوع اجرایی شدن در نظرگرفته شود.

وی افزود: تشکیل دفاتر مشاوره مهندسی در استان به منظور راهبری عملیات معدنی از اکتشاف تا استخراج و سایر جزئیات به منظور رصد و حل نقایص ضروریست.

وی گفت: مشاهده می‌شود که اکثرا شخص امضا کننده و تهیه کننده گزارش واحد نیست و در نتیجه یکسری گزارش ها و طرح ها نوشته می شود که بعضا امضا کننده شخص دیگری هست. باید ساز و کاری باشد که در واقعیت تهیه کننده ها دیده شوند، نظام مهندسی باید برای جلوگیری از بازار سیاه برنامه مدون نظارتی داشته باشد..

دیدگاه ها توسط مدیر سایت بسته شده اند.