تاریخ انتشار: ۹ خرداد, ۱۴۰۱ ساعت ۰۵:۳۲ کد خبر: 776

شصت و هفتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان

انتقاد به قطع برق استان علیرغم مازاد تولید، در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی یزد:

تولیدکنندگان یزد قربانی «خاموشی های ناعادلانه برق» می شوند

علی کریم پور ملکی، مهشید حظیره/ شصت و هفتمين جلسه شوراي گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان یزد با حضور معاون دادستان کل کشور، استاندار یزد و جمعی از مسئولان دولتی و قضایی استان و همچنین رئیس اتاق بازرگانی یزد و جمعی از فعالان صنعتی و معدنی در محل استانداری برگزار شد.

کاهش قدرت رقابت صنایع یزد با قطعی برق در تابستان

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان یزد در آغاز جلسه ضمن اشاره به اهمیت مبحث انرژی و به طور خاص برق برای بخش خصوصی استان عنوان کرد: در جلسه گذشته شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استاندار از مراجع ذیربط پیگیری کرده تا مسئله قطعی برق به نتایج خوبی برسد.

«محمدرضا قمی» خاطر نشان کرد: در زمستانی که گذشت واحدهای صنعتی با مشکل گاز روبه رو بودند و در فصل تابستان نیز مشکل برق وجود دارد که این مسائل باعث کاهش توان رقابتی واحد های فولاد و کاشی و سرامیک یزد با سایر استان های کشور شد. امیدواریم برنامه ای تدوین شود تا واحد های صنعتی با کمترین مشکل در زمینه تولید روبه رو شوند و توان رقبت خود در سطح ملی را حفظ کنند. در این جلسه بررسی راهکارهای خاموشی و همچنین بررسی راهکارهای کاهش تاثیرات خاموشی ها بر فعالیت های اقتصادی استان یزد بررسی خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی استان یزد خطاب به مسئولین کشوری و استاندار یادآور شد: با استان یزد در بحث قطعی برق ناعادلانه رفتار می شود. یزد یک استان تماما صنعتی است و همچنین اکثریت تولیدات استان زیر نظر بخش خصوصی اتفاق می افتد. در راستای حل مشکلات اطلاعات کامل جمع آوری و پیگیری های لازم صورت گرفته است و در این مرحله باید دستورات اجرایی صادر شود.

وی در نهایت اقتصاد صنعت برق کشور را دارای مشکلات اساسی دانست و عنوان کرد: رقابت بخش خصوصی و دولتی به مشکلات دامن زده و در حالی که نیاز کشور به افزایش تولید برق است اما متاسفانه با کاهش تولید روبه رو هستیم.

ضرورت توجه به اهمیت تولید برق در یزد

در ادامه این نشست عضو اتاق بازرگانی و مدیر شرکت دادمان یزد به حیاتی بودن برق برای واحدهای صنعتی اشاره کرد و گفت: همانطور که آب برای زندگی بشر حیاتی است برق نیز برای واحدهای صنعتی حیاتی به نظر می رسد. مسئله اساسی در برق، ظرفیت پایین تولید این انرژی است به طوری که به جای تمرکز بر افزایش تولید، کسانی که مصرف کمتری دارند تشویق می شوند.

«علیرضا داد» ایجاد نیروگاه های خورشیدی را بسیار ضروری دانست و عنوان کرد: نيروگاه های خورشيدي را می توان روی سوله های واحد های صنعتی ایجاد کرد که هم از این فضاها استفاده بهینه شده و هم یک منبع درآمد موازی در کنار درآمد واحد صنعتی ایجاد می شود. این نیروگاه ها علاوه ایجاد درآمد مازاد، به حفظ محیط زیست نیز بسیار کمک می کنند و همچنین با تولید بیشترین میزان در ساعاتی که بیشترین میزان مصرف وجود دارد، توانایی کاهش پیک مصرف برق کشور را هم دارند.

وی افزود: در استان یزد 70 درصد مصرف برق مربوط به واحدهای صنعتی استان است، هر واحد صنعتی می تواند متناسب با نیاز مصرفی خود نیروگاه ایجاد کرد و با این کار در زمان پیک مصرف در اولویت آخر قطع برق قرار گیرد. استاندار یزد نیز به دنبال مصوب کردن این طرح هستند تا در صورت استفاده از نیروگاه های خورشیدی، برق واحد صنعتی استفاده کننده قطع نشود.

“داد” تصریح کرد: برای راه اندازی یک نیروگاه 200 مگاواتی صرفا به 50 روز زمان و 5/3 تا 4 میلیارد تومان هزینه نیاز است و بازگشت سرمایه با نرخ های فعلی بین چهار تا 5 سال به طول خواهد انجامید.

وی اظهار داشت: واحدهای صنعتی باید 25 درصد مساحت خود را به فضای سبز اختصاص دهند بنابراین در طرحی می توان ایجاد مزارع خورشیدی را به عنوان فضای سبز از واحد های تولیدی بپذیریم. همچنین می توان با هدایت کشاورزان زمین های بایر را به نیروگاههای خورشیدی اختصاص داد که هم برای کشاورزان و هم برای صنعت برق و انرژی مفید خواهد بود.

ضررهای مالی قطع برق برای صنایع یزد

رئیس خانه صمت استان یزد نیز با انتقاد از تصمیمات کشوری و عدم متوجه به نیازهای بخش خصوصی اظهار داشت: در سالی که با نام تولید، دانش بنیان و اشتغال زایی نامگذاری شده است و همچنین با افزایش قیمت ارز، وارد کردن قطعات و ماشین آلات نیز ممنوع اعلام شده که این خود باعث افزایش هزینه های تولید شده است.
علی اکبر کلانتر با اشاره به اینکه تولید بدون انرژی معنا ندارد، خاطر نشان کرد: استان یزد یک استان صنعتی و معدنی است که 70 درصد مصرف برق آن مربوط به حوزه صنعت است. تولید داخلی و درآمد اصلی استان از جانب صنعت فولاد و کاشی و سرامیک است، اگر این دو صنعت با قطعی برق مواجه شوند 15 درصد تولیداتشان کاهش داشته و در این راستا 15 درصد از درآمد استان کاهش خواهد یافت و این ضرر نیز از هیچ مرجعی جبران نخواهد شد و در ادامه این روند به اشتغال در استان نیز ضرر می رساند زیرا در این استان صنایع به معیشت مردم گره خورده است.
یزد در موضوع خاموشی های برق قربانی شده است
وی افزود: استان یزد برق مصرفی خود را تولید می کند حتی در مواردی بیشتر میزان استفاده خود برق تولید می کند. در مسئله قطعی برق استان یزد باید عدالت برقرار شود و تصمیمات در این خصوص بدون مشورت با صنایع گرفته نشود. سال گذشته صنعت فولاد تعطیلی داشت اما در شهر دیگر به فعالیت خود ادامه داد که این اجحاف به استان یزد به حساب می آید.
کلانتر ظرفیت تولید برق را پایین دانست و افزود: وقتی ظرفیت تولید پایین است یا باید آن را افزایش داد یا مصرف را کاهش داد اما وزارت صمت همچنان به صنایع پر مصرف مجوز فعالیت می دهد. از وزارت صنعت انتظار می رود با واحدهای صنعتی مشورت کند اما متاسفانه محقق نشد. از سال گذشته این ظرفیت پایین تولید و کمبود برق پیش بینی پذیر بود اما مدیریت نشد و امسال نیز با همان مسائل رو به رو هستیم. البته روی صحبت با مسئولان کشوری است زیرا این مسائل در سطح خرد حل نمی شوند.
رئیس خانه صمت استان یزد آموزش را در کاهش مصرف موثر دانست و عنوان کرد: با آموزش می توان حداقل 5 تا 8 درصد در مصرف برق صرفه جویی کرد.
وی افزود: بازسازی و نوسازی در صنعت بسیار مهم است و روی تمام روند های صنعت و تولید اهمیت دارد بنابراین عدم واردات قطعات مشکل آفرین است. ضروری است قبل از تصمیم گیری درباره صنعت با خود واحد های صنعتی هماهنگی صورت گیرد.
سید مسعود عظیمی، معاون اقتصادی استاندار یزد هم عدم وجود رقابت پذیری در اقتصاد را مشکل آفرین دانست و افزود: یزد استانی است صنعتی که 70 درصد مصرف برقش مربوط به واحد های صنعتی آن است اما رشد بی رویه استفاده بخش مسکونی از برق، میزان استفاده صنایع را کاهش داده است. باید از رشد بی رویه مصرف خانگی جلوگیری کرد. متاسفانه تصمیماتی که گرفته می شود غیر شفاف است. طبق ماده 25 قانون بهبود کسب و کار خسارات ناشی از قطع برق باید به واحد های صنعتی و بخش خصوصی پرداخت شود که متاسفانه محقق نمی شود. استاندار یزد توانسته است 2000 مگاوات تفاهم نامه بگیرد در حالی کل مصرف استان 1965 مگاوات است که کمتر از میزان ذکر شده است.
وی همچنین در خصوص نیروگاه خریداری شده به وسیله پیشگامان کویر گفت: امید است با دستور دادستان این نیروگاه از گمرک آزاد و به مدار وارد شود. همچنین لازم است تصمیم گیری درباره نحوه اعمال سهمیه برق به استانداری هر استان واگذار شود.
مدیر شرکت تعاونی چینی بهداشتی ایساتیس هم در این نشست صنعت برق را از عوامل مشکل زا برای صنایع دانست و افزود: در کلیه کشورها واحد های صنعتی برای صنعت برق و انرژی درآمدزایی می کنند این در حالی است که در ایران قطعی برق برای صنایع مشکلات زیادی ایجاد می کند. متاسفانه در بحث برق به صنایع خرد و کوچک کمتر توجه شده است. آنان با قطعی برق ضرر بسیار زیادی را متحمل می شوند.
«مهدی کرباسی» خاطر نشان کرد: لازم است برنامه ای نوشته شود که در آن قطعی برق واحدهای صنعتی کوچک به حداقل رسیده یا در زمان هایی قطع شود که کمترین آسیب را برساند. سال گذشته به سبب قطعی زیاد برق 700 میلیون از تولیدات چینی بهداشتی ایساتیس به ضایعات تبدیل شدند و خسارت زیادی به بار آورد.

بی عدالتی در تخصیص خاموشی ها

مدیرعامل شرکت تعاونی تامین نیاز تولیدکنندگان فولاد استان یزد هم ضمن اشاره به ناهماهنگی ها میان دستگاه های مربوطه درباره برنامه قطعی های برق عنوان کرد: امسال برای استان یزد 20 تا 30 درصد بیشتر از فولاد خوزستان خاموششی در نظر گرفته شده است این در حالی است که میزان تولیدات فولاد در دو استان تقریبا در یک حدود قراردارد. در این صورت تولیدات فولاد روند کاهش خواهد داشت.

علی اکبر رضایی تصریح کرد: تصمیمات مربوط به قطعی برق در تهران و بدون توجه به نظرات واحدهای صنعتی گرفته میشود و خسارات وارده را نیز برای این واحد ها جبران نمی کنند. راهکار قابل اجرا در این باره این است که در واحد های فولادی بزرگ قطعی برق بین 12 ظهر تا 6 عصر و برای صنایع کوچک گرم کننده ها به صورت چرخشی کار کنند تا کمترین ضرر به تولیدات فولاد استان برسد.

راه اندازی نیروگاه خورشیدی در گاریزات

در ادامه نشست شورای گفتگو دولت با بخش خصوصی استان، مدیر عامل نیروگاه شهید زنبق ضمن اشاره به خبر تاسیس یک نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 2 و نیم مگاوات در منطقه گاریزات افزود: خوشبختانه این نیروگاه به صورت رسمی وارد مدار شده است.

«مهدی آبران» خاطر نشان کرد: سال گذشته 13 هزار مگاوات داشته و امسال نزدیک به 16 هزار مگاوات برق در کشور خواهیم داشت و پیش بینی می شود این عدد در سال آینده به 21 هزار مگاوات برسد. این مسئله نیازمند نظاه کلی و جامع است و باید از جانب قوه مجریه مورد بررسی قرار گیرد. نرخ خرید برق بسیار پایین است در حالی که 60 درصد تولید برق در دست بخش خصوصی است و دولت که خود را رقیب بخش خصوصی در این زمینه می داند با قیمت پایین در بورس انرژی، برق را می فروشد که عملا بخش خصوصی را از رده خارج می کند.

وی افزود: راهکار عملی این موضوع عدم نرخ گذاری به وسیله یک نهاد دولتی یعنی وزارت نیرو است. باید یک نهاد مستقل در این زمینه تشکیل شود تا تصمیات واقع گرایانه تری در زمینه انرژی گرفته شود زیرا با تجربه تورم 400 درصدی در سال گذشته و افزایش نرخ ارز، نرخ خرید و فروش برق صرفا 50 درصد افزایش داشته است و این باعث ناامیدی بخش خصوصی خواهد شد زیرا تولید با این قیمت برای آنان صرفه اقتصادی ندارد.

توقف یک نیروگاه 50 مگاواتی برق در گمرک

مدیر گروه تعاونی پیشگامان کویر نیز با اشاره به قابل پیش بینی بودن کمبود برق در ماه خرداد اظهار داشت: برای رفع بحران کمبود برق در سال جاری یک نیروگاه 50 مگاواتی دست دوم خریداری شد که متاسفانه در گمرک گرفتار شده است و ترخیص نمی شود. از دلایل ذکر شده برای عدم ترخیص، تولیدی نبودن سفارش دهنده و همچنین عدم بهره وری 30 درصدی ذکر شده است. این درحالی است که در نیروگاههای بزرگ رقم بهره وری 25 درصد است. این در صورتی است که این نیروگاه در صورت آزاد سازی در مدت کم میتواند 50 مگاوات به تولید برق اضافه کند.

«محمدرضا رضایی نژاد» با انتقاد از بدنه کارشناسی وزارت نیرو افزود: بدنه كارشناسي سازمان ها بر اساس ظرفیت های جهانی قاعده گذاری می کنند درحالی که واقعیت هایی نیز وجود دارد که در صورت عدم توجه به آن ضرر های زیادی وارد خواهد شد. بحرانی که درگیر آن هستیم باید در حال حاضر حل شود و پس از آن برای سال های آینده برنامه ریزی صورت گیرد.

معیشت یزدی ها به صنعت وابسته است

رئیس کل دادگستری استان یزد نیز در این نشست گفت: واحدهای تولیدی استان یزد در سال گذشته 370 درخواست به ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی استان یزد ارائه کردند.

«غلامعلی دهشیری» اظهار داشت: تلاش ما بهره مندی از ظرفیت های بخش خصوصی و دیدگاه های آنهاست و در این راستا پیگیری برخی موارد در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی با اشاره به مصوبات این ستاد بیان کرد: در تصویب و تدوین مصوبات به نحوی اقدام شد که تعارضی با اسناد بالادستی و سند آمایش استان یزد صورت نگیرد.

دهشیری عنوان کرد: تمام تلاش مجموعه بر این است تا مسائل و مشکلات واحد های تولیدی و صنعتی در درون استان حل شود، اما چنانچه موانع روی واحدهای تولیدی از سطح استان بالاتر باشد، مسائل به صورت کلان تا حصول نتیجه پیگیری می شود چراکه باید باید فشار را از سرداران جنگ اقتصادی برداشت.

وی همچنین از راه اندازی سایتی توسط دادستانی یزد برای ثبت درخواستهای بخش خصوصی خبر داد و گفت: بخش خصوصی نیازی به مراجعه حضوری به مراجع قضایی ندارند و می توانند درخواستهای خود را از طریق سایت ارسال کنند تا مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس کل دادگستری استان یزد ادامه داد: با توجه به شعار سال، کارگروه تخصصی اقتصاد دانش بنیان راه اندازی شده ضمن اینکه به منظور پیگیری مسائل و موانع تولید، قاضی ویژه ای در شرکت شهرک های صنعتی مستقر شد تا مسائل صنعتگران و تولیدکنندگان را از نزدیک رصد کند.

وی یادآور شد: این قاضی که معاون دادستان است، سال گذشته 155 جلسه و دیدار چهره به چهره با صنعتگران داشته که مشکلات آنها را حل یا برای طرح در جلسه ستاد تسهیل اخذ کرده است.

دهشیری افزود: در سال 98 تعداد درخواستهای رسیده به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید 71 مورد بوده که این تعداد در سال 99 به 170 درخواست و در سال گذشته به 370 مورد رسیده و با جدیت پیگیری شده است.

وی همچنین با اشاره به جلسات برگزار شده این ستاد عنوان کرد: این جلسات 236 مصوبه داشته که اکثر این مصوبات اجرایی شده است.

تصمیمات حاکمیتی

نباید پشت درهای بسته گرفته شود

معاون قضایی دادستان کل کشور نیز نشست شورای گفتگوی بخش خصوصی را در شرایط کنونی کشور حائز اهمیت دانست و گفت: باهمت و تلاش بخش خصوصی می توان به وضعیت فعلی کشور فائق آمد.

«سعید عمرانی» سرمایه گذاری و تولید را نیازمند حمایت دانست و تصریح کرد: باید از حوزه تولید و سرمایه گذاری حمایت کرد. کسانی که قدم به قدم به سمت تولید پیش رفته اند را نمی توان مفسد دانست. گاهی جابه جایی میان مفسدان و تولید کنندگان ایجاد می شود که ناعدالتی به تولیدکنندگان است که این خود نیز ناشی از فشارهایی است که بر اثر تحریم ها به کشور وارد می شود. قوه قضاییه برای کمک و رفع مشکلات موانع این واحد های صنعتی وارد میدان شده است.

وی خاطر نشان کرد: وظیفه ذاتی قوه قضاییه رسیدگی به مسائل سرمایه گذاری نیست اما با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب، ما در کنار بخش خصوصی هستیم و برای حل مشکلات آنها تلاش می کنیم. دولت در حوزه فولاد با وجود مصوبات زیاد نتوانسته است مدیریت مناسبی اعمال کند. نظر بر این است که از خود بخش خصوصی برای تعیین بخشنامه ها و حتی تنظیم بازار دعوت شود. البته بخشی از قصور به بخش خصوصی نیز باز میگردد زیرا رهبر انقلاب در سخنان خود به صورت تلویحی فرمودند که به مداخله حاکمیت خوشبین نیستند و این می تواند ابزاری برای مطالبه گری بخش خصوصی باشد تا بتوانند نقش خود را تثبیت کنند.

عمرانی افزود: بخش خصوصی می تواند با ایجاد امنیت اقتصادی در سایر جنبه های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نیز کشور را بهبود ببخشد و از این جهت است که نقش بسیار مهم در کشور دارند. مشکلات در کشور زیاد اما قابل حل است. بخش خصوصی می تواند با رونق بخشیدن به تولید به مردم امید ببخشد. تصمیمات حاکمیتی نباید پشت درهای بسته گرفته شود، این مدل دستورات دستوری در دنیا نیز منسوخ شده است. باید از بخش های مربوطه دعوت شود تا با شنیدن نظرات خود آنان بخشنامه نویسی صورت گیرد.

حرکت به سمت انرژی خورشیدی

و ژنراتورهای “خود تامین”

استاندار یزد نیز در این نشست با اشاره به ضرورت حمایت از بخش خصوصی و تولید عنوان کرد: در شرایط سختی که تولید و بخش خصوصی در کشور دارد تا حد امکان باید تلاش کرد تا فشارها کم و گره گشایی صورت گیرد و این کار نیازمند اعتقاد به بخش خصوصی و نقش موثر آن در اقتصاد کشور است.

مهران فاطمی ضمن تشکر از بخش خصوصی و شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان خاطر نشان کرد: با برگزاری منظم جلسات مصوبات خوبی تدوین شده است و تمام مسئولان به طور جدی به دنبال حل مشکلاتی هستند که در سطح استان قابل حل است مگر اینکه از دست تصمیمات استانی خارج بوده و نیاز به پیگیری های کلان داشته باشد. همچنین تمام تمرکز نهاد های نظارتی استان بر حل مسائل استان به ویژه مسائل اقتصادی گذاشته شده است.

وی از سعید عمرانی معاون قضایی دادستان کل کشور خواست تا درخواست های شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به عنوان مصوب و مکتوب مورد بررسی قرار گیرد و افزود: در تابستان 1400 واحدهای صنعتی استان یزد بین 2 تا 3 ماه با قطعی برق مواجه بودند و همچنین در زمستانی که گذشت نیز با چالش قطع گاز روبه رو بودند و اکنون دوباره مشکل قطعی برق پیشروی بخش خصوصی است. در بحث انرژی سرمایه گذاری لازم در کشور صورت نگرفته است و این سرمایه گذاری کوتاه مدت نیست و باید مستمر باشد.

فاطمی افزود: بررسی ها نشان می دهد که قطعی برق استان یزد باید بین 520 تا حداکثر 530 مگاوات باشد درحالی که 1000 مگاوات خاموشی برای استان در نظر گرفته شده است. این شرایط به جای تشویق بخش خصوصی و تولید کنندگان، بیشتر تنبیه است. شرایط کشور قابل درک است اما این مسائل باید مدیریت عادلانه شود. راهکار مناسب می تواند این باشد که سهمیه خاموشی های هر استان در اختیار خود استان قرار داده شود تا خاموشی ها متناسب با شرایط برنامه ریزی شود زیرا مسئولان استان خود بهتر می توانند با مردم صحبت کرده و این سهمیه را مدیریت کنند.

استاندار یزد آزادسازی برق خریداری شده به وسیله گروه پیشگامان کویر را ضروری عنوان و ادامه داد: باید نیروگاه برق خریداری شده توسط پیشگامان کویر که در گمرک شهید رضایی است آزاد شود تا بتواند در مدار قرار بگیرد و بخشی از کسری برق منطقه ای را جبران کند. همچنین سوخت واحدهای خود تامین برق، به وسیله شرکت فرآورده های نفتی تامین شود در غیر این صورت تابستان سختی را پشت سر خواهیم گذاشت.

فاطمی تصریح کرد: استان یزد برای 2000 مگاوات برق خورشیدی سرمایه گذاری کرده است تا یزد با پتانسیلی که دارد به قطب انرژی در خاورمیانه تبدیل شود. الان هم 81 و نیم مگاوات آن نیز وارد مدار شده است. نزدیک به 300 مگاوات در حال انجام و برای 700 مگاوات آن قرار داد بسته شده است. انرژی خورشیدی به عنوان یکی از محورهای اصلی تحولی دنبال خواهد شد. 2100 مگاوات ظرفیت واقعی تولید انرژی استان است درحالی که 1965 مگاوات در استان مصرف می شود یعنی کمتر از میزان تولید مصرف می کنیم بنابراین اختصاص 1000 مگاوات خاموشی متناسب با این شرایط ناعادلانه است. مکاتبات و پیگیری های حضوری صورت گرفته است.

وی از اتاق بازرگانی و خانه صنعت و معدن خواست به سمت انرژی خورشیدی حرکت کنند و نصب ژنراتورهای “خود تامین” را در دستور کار قرار دهند.

فاطمی پیرو بحث جایگزینی مزارع خورشیدی با فضای سبز واحد های صنعتی خاطر نشان کرد: ایجاد فضای سبز در صنایع به لحاظ زیست محیطی لازم الاجراست اما می توان در کنار این فضای سبز مزارع خورشیدی نیز ایجاد شود. مرغداری، کشاورزی، صنایع دامی و آبزیان از خط قرمزهای استان هستند و نباید خاموشی داشته باشند زیرا ضررهای غیر قابل جبرانی خواهد داشت نخواهد بود.

وی بخش خصوصی استان را بهترین بخش خصوصی در سطح کشور معرفی کرد و افزود: هدف گذاری بخش خصوصی استان یزد مبتنی بر کارآفرینی اجتماعی بوده که از آن ها تقدیر و تشکر می کنیم. در صورت عدم همراهی بخش خصوصی، مدیریت بسیار سخت می شد.

دیدگاه ها توسط مدیر سایت بسته شده اند.