تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ساعت ۰۴:۵۱ کد خبر: 736

مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استانی سال 1399

در نشست کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان از ۲۴ صادر کننده برتر استان توسط استاندار یزد تجلیل شد.

دکتر طالبی در کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان که به منظور بررسی اقدامات این حوزه طی یکسال اخیر و مواردی همچون تصویب تقویم جدید نمایشگاه های استان و تجلیل از صادر کنندگان برگزیده در سالن کوثر استانداری برگزار شد، ضمن قدردانی از اهتمام و جدیت دستگاه های مسئول و تولیدکنندگان استان به بحث صادرات، علی رغم وجود موانع و محدودیت ها، اظهارداشت: امروزه با توجه به تنگناهای ارزی و نیاز به تامین مواد اولیه برای تولید محصولات، بحث صادرات و اهمیت آن بر هیچکس پوشیده نیست.

وی صادرات را یکی از جهادی ترین کارهای در حال انجام در بخش تولید دانست و تصریح کرد: باتوجه به الزامات و ضرورت های موجود در کشور تلاش جهت صادرات بیشتر، یک جهاد مقدس است که خوشبختانه تولیدکنندگان استان به آن کاملا واقف هستند و لذا اگر بتوان برخی از موانع و محدودیت های پیش روی تولیدکنندگان را برداشت، شاهد رشد قابل توجهی در مباحث صادراتی خواهیم بود.

استانداریزد ضمن خداقوت به همه تولیدکنندگان و تبریک به واحدهایی که به عنوان صادرکنندگان برتر انتخاب شدند، خاطرنشان کرد: امیدواریم که شرایط کشور اجازه دهد که گشایش هایی در رابطه با بحث صادرات و برداشتن بعضی از قید و بندهایی که امروز به عنوان مانع از آن یاد می شود، به وجود آید.

وی در ادامه بر ارائه مکتوب نکات مد نظر تولیدکنندگان استان جهت پیگیری و رفع مشکلات و دغدغه های آن ها تاکید کرد.

دکترطالبی در ادامه اظهارداشت: امیدواریم تحریم های ظالمانه تحمیل شده بر کشور؛ که مانع اصلی فراروی مبادلات تجاری و اقتصادی و به ویژه در راس آن ها صادرات وجود دارد، برداشته شود تا شاهد رونق هرچه بهتر وضعیت اقتصادی کشور و توسعه صادرات باشیم.

درادامه جلسه محمدرضا قمی رییس اتاق بازرگانی اظهارداشت

تعهد سپاری مهم ترین مانع پیش رو جهش صادراتی است اگرچه افزایش نرخ ارز در بلند مدت منجر به افزایش صادرات نمیشود اما یقیناً در کوتاه مدت میتواند اثرات مستقیمی را بر رشد داشته باشد. با افزایش 6 برابری قیمت ارز طی سه سال اخیرجهش دو الی سه برابری صادرات غیر نقدی را انتظار داشته است اما این جهش صادرات نه تنها اتفاق نیفتاده بلکه شاهد کاهش میزان قابل توجه صادرات طی سه سال اخیر بوده که در کنار همه ی عوامل داخلی و خارجی، کلیه کارشناسان و تشکل های بخش خصوصی نقش سیاست نادرست تعهد ارزی را عامل آن میدانستند

دبیر شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی گفت: پس از تائید ادعای مبنی بر سوءاستفاده از کارت های بازرگانی در موضوع عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات :اتاق ایران نظرات خود را به مقامات محترم قوه ی قضاییه اعلام کرده اند که مطابق آن سه فهرست از سوی قوه ی محترم قضاییه جهت بررسی وپاسخگویی دررابطه با کارتهای بازرگانی به اتاق ایران و سازمان توسعه تجارت ارسال شده است. و در یک اقدام ویژه معاونت کسب و کار اتاق ایران با هماهنگی دیگر قسمت ها و سازمان توسعه تجارت فهرست ها را بصورت تک به تک مورد پایش و بررسی دقیق قرار داده اند و در نهایت به این نتیجه رسیده اند که کارتهای بازرگانی از سوی اتاق صادر شده بود کاملا درست وحتی یک مورد خلاف نبوده است

ایشان در ارتباط با روز ملی صادرات هم اعلام کردند در تقویم رسمی کشور روز 29 مهرماه روز ملی صادرات نامگذاری شده. و سال گذشته به علت شرایط موجود درکشور (وضعیت ویروس کرونا) برگزاری این مراسم امکان پذیر نبوده است و کلیه همکاری های لازم با سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد منوط به برگزاری تا پایان سال 99 را اتاق انجام داده است ولی این موقعیت فراهم نشد. قطعا امید است سال جاری در نیمه ی دوم با توجه به بهبود وضعیت کشور این مراسم همانند گذشته بصورت باشکوه برگزار گردد. انتخاب صادرکنندگان برتر از سال 99با اتاق ایران و اتاقهای استانی می باشد و روند برگزاری این مراسم اینگونه بوده است با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اطلاع رسانی به کلیه واحدهای صنعتی از طریق سایت و شبکه های مجازی این اتاق اطلاع رسانی شده است و در مجموع 45 شرکت ثبت نام نموده اند و این موارد به اتاق ایران منعکس شده است و طبق کارنامه ی اولیه و با توجه به معیارهای مد نظر طبق مصوبه ی شورای نظارت با همکاری سازمان توسه تجارت بررسی و رتبه بندی شده است که از این تعداد 21 شرکت در سطح استان و 3 شرکت در سطح ملی انتخاب شده اند.

در پایان  این نشست از ۲۴ صادر کننده برتر استان تجلیل شد. همچنین از مدیرکل گمرک استان با عنوان دستگاه برگزیده صادراتی استان تقدیر به عمل آمد.

 

دیدگاه ها توسط مدیر سایت بسته شده اند.