تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد, ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۳۱ کد خبر: 4752
به میزبانی یزد؛

همایش بسیج تجار اتاق های بازرگانی و اصناف سراسر کشور برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی یزد، همایش بسیج تجار اتاق های بازرگانی و اصناف سراسر کشور به میزبانی اتاق یزد برگزار شد.

رئیس اتاق بازرگانی استان یزد با بیان اینکه در شرایط جنگ اقتصادی جهانی هستیم افزود: شاهد این هستیم که در طی سال‌های متمادی رهبر معظم انقلاب، شعار هر سال را، شعارهایی در محور تولید عنوان کردند، امسال نیز شعار سال را جهش تولید با مشارکت مردم قرار دادند.

مجتبی دستمالچیان بیان کرد: شرایط کنونی کشور مصداق شرایط در زمان جنگ است، آن زمان همه مردم کمک‌کار بودند تا جنگ به‌خوبی پیش برود، به‌طوری‌که هر کس در حد و توان خودش در جنگ کمک‌کار بود، اکنون نیز برای مقاومت و کسب پیروزی در جنگ اقتصادی همه باید با همراهی و همکاری هم تلاش کنند و سنگی را از جلوی پای فعالین اقتصادی در امر تولیدی بردارند.

وی با بیان اینکه حل مشکلات خارجی در دست ما نیست خاطرنشان کرد: بخشی از مشکلات واحدهای تولیدی داخلی هستند که این مشکلات قابل‌حل هستند.

رئيس اتاق بازرگانی یزد تصریح کرد: اولین همایش بسیج تجار و اصناف در سه محور اصلی در حوزه شعار سال؛ از جمله سیاست‌های ارزی و شعار سال، بهینه‌سازی مصرف انرژی و بهره‌وری آب در حال برگزاری است.

دستمالچیان تشریح کرد: مباحث ارزی و سیاست‌گذاری‌های جدید بانک مرکزی چندان مورد توافق فعالین اقتصادی نیست، تجار و بازرگانان این سیاست‌ها را در راستای تحقق شعار سال، جهش تولید و تسهیل در امر صادرات نمی‌دانند.

وی با بیان اینکه بهینه‌سازی مصرف انرژی، باتوجه‌به ناترازی انرژی در کشور بسیار برای صنایع مهم و ضروری است گفت: متأسفانه تاکنون چندان به بحث بهره‌وری توجه نشده است، همواره حامل‌های انرژی به‌راحتی در اختیار واحدها بوده است به همین دلیل ارزشی برای این نعمت قائل نشدند، باتوجه‌به مهم بودن انرژی برای تداوم روند تولید در واحدهای تولیدی، لازم است با افزایش بهره‌وری؛ مشکل ناترازی را در کشور حل کنیم و توان رقابت جهانی و صادرات محصول را داشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی یزد در پایان به خصوصیات شهر کویری یزد اشاره کرد و گفت: درحالی‌که همه شهرها و روستاها در حاشیه رودخانه‌ها برپا می‌شدند، آباواجداد ما تنها شهر جهانی ایران را در منطقه‌ای بدون آب، فاقد آب‌وهوای مناسب بنا کردند، اما اکنون این شهر تنها شهر جهانی ایران با جاذبه‌های گردشگری منحصربه‌فرد، تجار بزرگ و کاسبان ارزشمند است و همگان این دستاوردها را مدیون گذشتگان هستیم.

لزوم افزايش بهره‌وری در تمام حوزه‌ها

مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی تهران با تأکید بر لزوم اجرای تفکر جهادی و بسیجی در کشور گفت: بهره‌وری ترمز عقب‌ماندگی‌ها در کشور خواهد بود.

عیدیان، مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی تهران، در افتتاحیه اولین همایش بسیج تجار و فعالان اقتصادی اتاق‌های بازرگانی و اتاق اصناف سراسر کشور اظهار کرد: عدم بهره‌وری عامل عقب‌ماندگی را در کشور فراهم کرده است.

وی با اشاره به لزوم توجه به مبحث بهره‌وری در کشور افزود: خوشبختانه این موضوع در اجلاس موردتوجه قرار گرفته است، اگر اقدامات و برنامه‌ها به‌خوبی انجام شود این اجلاس در بحث بهره‌وری خروجی خوبی خواهد داشت.

مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: اگر دو مقوله جهاد و بسیج اگر در کنار هم جمع شوند آثار خوبی برای کشور در شرایط کنونی در پی خواهد داشت، در ابتدای انقلاب بود که تنها در مدت پنج سال، ۱۴ هزار و ۹۰۰ روستای کشور جاده‌کشی، برق‌دار شد و درمانگاه، حمام و مدرسه ساخته شد.

عیدیان تصریح کرد: این دستاورد در شرایطی حاصل شده است که پول و ارزی نداشتیم، اما چون یک جمع تعاونی و جهادی شکل‌گرفته بود و همه کارها به‌خوبی انجام شد، حتی بعد از جنگ نیز ظرف مدت ۱۰ سال، تمام خسارت جنگ رفع‌ورجوع شود، خسارت جنگ هزار میلیارد دلار برآورد شده بود و سازمان ملل این خسارت‌ها را تنها ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد کرده بود، درهرصورت همه مشکلات رفع‌ورجوع شدند و کشور از حالت جنگ با کار جهادی خارج شد.

وی با اشاره به رهنمودهای کارگشای مقام معظم رهبری در امر اقتصاد تصریح کرد: اگر فرمایش مقام معظم رهبری را گوش بدهیم، تحلیل و دقت در سخنان و رهنمودها داشته باشیم قطعاً اقدامات مؤثرتری خواهیم داشت و درآمد بهتر و امکانات بیشتر برای کشور و مردم فراهم خواهد شد.

مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: شعار ده سال اخیر حضرت آقا در باب اقتصاد و مردمی‌کردن اقتصاد بوده است، شعارهایی که متأسفانه در دولت‌ها، مجموعه‌ها و بخش خصوصی تنها در نامه‌نگاری‌ها وجود داشت اگر همچنان که در فرمانده نیروهای مسلح فرمایشات حضرت آقا اجرا شد و دستاوردهای نظامی حاصل گشت در سایر سیستم‌ها نیز تحقق‌یافته بود مشکلات کشور حل گشته بود.

عیدیان گفت: اگر سخنان مقام معظم رهبری به‌اندازه‌ای که دنیای خارج نسبت به آن تحلیل‌های فنی و حرفه دارد ما نیز به همان اندازه توجه و باور می‌داشتیم، روند حل بسیاری از مشکلات تسریع می‌گشت.

وی تصریح کرد: در امر بهره‌وری بسیاری از بخش‌ها و فعالیت‌های کشور ضعف داریم، متأسفانه بهره‌وری نیروهای کار در تولید و قوای سه‌گانه پایین است، در کشور سه میلیون و پانصد هزار کارمند داریم و ژاپن ۳۲۰ هزار نفر دارد، ژاپن به ۱۲۰ میلیون نفر خدمات می‌دهند و بودجه ۶ هزار میلیارد دلار gdp دارند، درحالی‌که در کشور ما این حجم از کارمندان به ۸۰ میلیون ایرانی سرویس‌دهی دارند و ۳۹۷ میلیارد دلار gpd است، اقدام درست این است که این جمعیت سه میلیون‌نفری خودشان دست به تولید و اشتغال بزنند و کارآفرینی کنند.

مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: ۳۸.۴ درصد جمعیت کشور شاغل هستند که شامل سنین ۱۵ سال به بالا هستند، این ردیف در دنیای بالای ۵۰ درصد است و تفاوت فاحشی با آمار جهانی داریم، لذا باید بهره‌وری را در این بخش‌ها نیز بالا ببریم.

عیدیان اظهار کرد: بهره‌وری در آب نیز به‌شدت مورد تأکیدات فراوان است، خداوند در قانون تبیین و تشریع به این نحو عمل کرده است که از ۵۱۰ میلیون مترمربع سطح زمین، ۷۵ درصد آن را دریا قرار داده است و ۵۶۰ هزار میلیارد مترمکعب آب تبخیر می‌شود، از این مقدار بخشی حدود ۴۴۸ هزار میلیارد به دریا باز می‌گردند و تنها ۱۱۲ هزار میلیارد مترمکعب سهم زمین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حدود ۴ هزار میلیارد و ۸۰۰ مترمکعب آب دسترس گفت: در ایران حدود ۴۰۰ هزار میلیارد مترمکعب آب واصل می‌شود که ۲۷۰ هزار میلیارد مکعب آن تبخیر و ۱۳۰ هزار مترمکعب در دسترس است و ما نهایتاً دو هزار میلیارد مترمکعب آب داریم که بخشی صرف صنعت، کشاورزی و شرب می‌شود‌.

مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: در کشور ما در بخش کشاورزی از هر مترمکعب آب یک کیلوگرم بهره‌وری محصول داریم، در دنیا سه کیلوگرم تولید محصول انجام می‌شود.

عیدیان در بخش دیگری از سخنان خود به افرایش بهره‌وری در یزد اشاره کرد و گفت: استان یزد در حالی ۳۰۰ روز آفتابی دارد و روزانه ۱۰ تا ۱۲ ساعت تابش دارد نقش بام آفتاب دنیا را بازی می‌کند، اگر تنها این مساحت یک درصد در تحت پوشش مزرعه خورشیدی قرار بگیرد ۹ برابر برق مصرفی کشور انرژی تولید خواهیم کرد.

وی گفت: به دلیل تضاد منافع تاکنون این اقدام تحولی انجام نگرفته است، درحالی‌که ۱۵ سال قبل مقام معظم رهبری این سخن را مطرح نمودند؛ اما توجهی نگشت و محقق نشد، همچنین ایشان تأکید کرده بودند که ۲۰ هزار مگاوات برق از انرژی اتمی و هسته‌ای داشته باشیم؛ اما مسئولان در دوره‌های قبل باز توجه نکردند، این در حالی است که قیمت اورانیوم کشور ما یک‌سوم دنیا است و لذا تولید برق تولیدی از این محل این انرژی را ارزان و رایگان تأمین می‌کرد.

مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی تهران خواستار بهره‌وری در درآمدهای نفتی و گازی شد و گفت: از سال ۱۳۵۸ تا ۱۴۰۲ قریب به ۱۶۰۰ میلیارد دلار پول نفت و گاز دریافت شد و صندوق توسعه نیز احیا شد؛ اما رقم صندوق اکنون صفر است.

عیدیان گفت: درحالی‌که ۷ درصد معادن جهان را در اختیار داریم؛ اما متأسفانه خام‌فروشی داریم همچنین در بودجه سالانه کشور به بهره‌وری نیاز است چرا که از ۱۰۰ درصد پولی که از مردم دریافت می‌شود نهایت ۸.۵ درصد کار انجام می‌شود درحالی‌که باید به ۶۰ تا ۷۰ درصد افزایش یابد.

وی به نگاه بهره‌ورانه در دین تأکید کرد و گفت: بر اساس آیات قرآن و روند کاشت گندم، ما باید از هر هکتار زمین ۱۰۴ تن محصول بر اساس آیات قرآن برداشت داشته باشیم؛ اما بهره‌وری گندم در ایران تنها ۴ تا ۵ تن است، نیازمند تأمل در آن هستیم.

“مردمی‌شدن اقتصاد” راهکار خروج از مشکلات اقتصاد دولتی است

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق در مراسم  افتتاحیه همایش بسیج تجار، فعالان اقتصادی اتاق‌های بازرگانی و اتاق‌های اصناف سراسر کشور با تسلیت حادثه سقوط بالگرد ریاست‌جمهوری و شهادت رئیس‌جمهور و همراهانشان گفت: قطعاً شهادت، بهترین مزد و پاداش خادمان کشور است و آنها در پیشگاه خداوند عزیز هستند.

یحیی آل اسحاق با تأکید بر اینکه “پاداش به عمل صالح، سنت خداوندی و عین عبادت است و در موفقیت آن نیز جای تردیدی نیست، بیان داشت: در تاریخ انقلاب به‌دفعات دیده‌ایم که هر کاری با عمل خالص انجام شده، آثار و برکات زیادی براي مردم و نظام داشته است.

وی با اشاره به اینکه برخی معتقدند اخلاق و معنويت در نظام‌های مدیریتی و اقتصادی، جایگاهی ندارد و باید به این موضوعات نگاهی سکولار داشت، اظهار داشت:  اما در واقعیت رابطه مستقیمی بین مدیریت و اقتصاد با معنویت وجود دارد و کسانی که در عمل به این موضوع پرداخته‌اند، آثارش را می‌بینند. امروزه به‌خوبی عملکرد و خروجی نظام‌های اقتصادی سکولار و به‌دوراز معنویت را شاهدیم که نتایج مطلوبی خصوصاً در موضوع عدالت اجتماعی نداشته‌اند.

وی افزود: در تاریخ انقلاب، اقدامات و تحولاتی که با معنویت و آرمان‌های انقلاب مرتبط بوده آثار و برکات فراوانی و موفقیت‌های متعددی داشته و اثرگذاری فردی و اجتماعی بسیاری گذاشته است. در این میان نقش بسیج در برقراری ارتباط میان معنویت و اخلاق با موضوعات مختلف حاکمیتی و اجتماعی بسیار پررنگ بوده است و در حال حاضر هم بسیج، نزدیک‌ترین ارگان برای ارتباط میان معنویت و مدیریت و اقتصاد است.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با تأکید بر اینکه بازوی اجرا و عملیات در جمهوری اسلامی یکی معنویت و آرمان‌ها و دیگری تخصص و دانش است، گفت: مدیرانی در حوزه کاری خود موفق هستند که هر دو بازوی معنویت و کار برای رضایت خدا و دانش و تخصص را داشته باشند. موضوعی که زیربنای تفکر بسیجی در کشور است.

آل اسحاق افزود: بسیج باید باتکیه‌بر معنویت و آرمان‌های انقلاب به دنبال حل مشکلات در همه حوزه‌ها خصوصاً اقتصاد باشد. بسیج باتکیه‌بر همه امکانات باید برای توسعه کشور تلاش کند و هم‌زمان دو حوزه اخلاق و توسعه را پیش ببرد.

وی بیان داشت: بی شک اگر معنویت و اخلاق پشتوانه تلاش‌ها و تخصص باشد و روحیه بسیجی در کارها جاری گردد، همانند حوادث و اقدامات مختلف در تاریخ انقلاب اسلامی موفق می‌شویم.

آل اسحاق با تقدیر از رؤسای اتاق‌های بازرگانی کشور که به تفکر بسیج و تلفیق اخلاق و معنویت با تولید و تجارت اعتقاد دارند، گفت: آفت اقتصاد کشورمان، سیاست‌زدگی است و اقتصاد سیاست‌زده است. به‌جای اینکه تفکرمان در اقتصاد، سود و بهره‌وری و صادرات و… باشد اغلب به دنبال مسائل سیاسی و انتخاباتی و…. هستیم به‌نوعی اقتصاد در ذیل سیاست خود را تعریف می‌کند. هرچند حوزه سیاست، زیربنای قدرت است؛ اما اقتصاد هم بازوی دیگر قدرت و پشتوانه سیاست قوی است.

وی با تأکید بر اینکه بسیج باید در حل مشکلات اقتصادی مردم و فعالان اقتصادی پیش‌گام باشد و با ترویج معنویت و اخلاق همدلی ایجاد کند؛ اظهار داشت: در بنیان‌های اقتصادی کشور همچون نیروی انسانی، منابع و موقعیت جغرافیایی و ذخایر انرژی به‌صورت بالقوه قوی هستیم؛ اما در بالفعل نمودن این ظرفیت‌ها ضعف داریم و رشد اقتصادی‌مان متناسب با ظرفیت‌هایمان نیست که یکی از دلایل آن، سیاست‌زدگی عرصه اقتصاد کشور است.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق بیان داشت: مشکل دیگر کشور که از ریشه در دهه شصت شمسی دارد و اخیراً نیز مقام معظم رهبری بر آن تأکید داشتند، ریل‌گذاری اقتصاد کشور مبتنی بر اقتصاد دولتی است. باید ریل‌گذاری دهه شصت عوض شود. در آن سال‌ها شاید به اقتضای جنگ ۷۰ یا ۸۰ درصد مدیریت و مالکیت اقتصاد کشور دولتی شد و ۴۰ سال این روند ادامه داشته و بالاخره بعد از سال‌ها رهبری مطابق اختیاراتی که در قانون اساسی برای سیاست‌گذاری‌های کلان دارند، به‌صراحت اعلام کردند ریل‌گذاری دهه شصت اقتصاد اشتباه بوده و اقتصاد باید مردمی شود و این شامل همه شئونات اقتصاد یعنی مالکیت، مدیریت و اجرا می‌شود. حتی نسبت به واگذاری شرکت‌های دولتی به خصولتی ها هم انتقاد داشتند.

وی افزود: امروز رهبری و فضای عمومی کشور به این نتیجه رسیده که باید اقتصاد در اختیار مردم باشد، امر مهمی که ۴۰ سال تجربه دولتی بودن اقتصاد آن را به ما ثابت کرده است. تحقق این موضوع نیز نیازمند عزم دولتمردان و همچنین تلاش و همت بخش خصوصی است هرچند ذی‌نفعان اقتصاد دولتی و رانتی نمی‌خواهند اقتصاد کشور مردمی شود و این وظیفه اتاق‌های بازرگانی، بسیج و اصناف است که به مردمی‌شدن اقتصاد و تولید و توزیع کمک کنند.

بسیج وظیفه مین‌زدایی مسیر توسعه اقتصادی را دارد

در ادامه افتتاحیه این همایش، «غلامرضا حسن‌پور» رئیس بسیج تجار و فعالان اقتصادی کشور، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید جمهور و هیئت همراه با اشاره به اینکه حادثه سقوط بالگرد ضایعه‌ای دشوار برای کشور بود؛ اما وجود ولی‌فقیه و بیانات ارزشمندشان توانست جهانیان را از نظم در کشور متحیر سازد، اظهار داشت: شهید رئیسی تراز ریاست‌جمهوری را در کشور بالا برد و ایشان اولین‌بار برای تبلیغات انتخاباتی خود در اتاق بازرگانی حضور یافتند و این اهمیت اقتصاد و بازار را نشان می‌دهد، دید ایشان به بازار مبتنی بر اخلاق و اقتصاد اسلامی بود.

وی در ادامه افزود: امید است که در انتخابات هشتم تیرماه حضور حداکثری را از تمامی اصناف و نهادها داشته تا شاهد یک انتخابات کم‌نظیر در جمهوری اسلامی باشیم و امید است فرد منتخب بتواند راه شهید رئیسی را به‌خوبی ادامه دهد.

به گفته حسن‌پور، نتایج ریل‌گذاری که شهید جمهور در حوزه اقتصاد انجام داد بعدها مشخص می‌شود و امید است روح جملگی این شهیدان قرین رحمت قرار گیرد.

رئیس بسیج تجار و فعالان اقتصادی کشور با اشاره به این موضوع که یزد عالمان زیادی دارد و این مهم تا امروز ادامه یافته و در فعالان اقتصادی کنونی یزد نیز این ویژگی‌ها دیده می‌شود و یزد همواره در حوزه اقتصاد کشور پیشتاز بوده است، ادامه داد: یزد با حضور علمای بنام و تأثیرگذار در انقلاب، استانی خوشنام در سطح کشور است به‌عنوان‌مثال شهید صدوقی نه‌تنها متفکر و شخصی مؤثر در تاریخ انقلاب بلکه مغز متفکر در حوزه اقتصادی بود.

حسن پور با بیان اینکه ابلاغیه تشکیل بسیج تجار در سال 1396 امضا شد و این اولین جلسه ای است که پس از راه اندازی بسیج در تمامی اتاق های بازگانی کشور برگزار می شود، اظهار داشت: این همایش برای صورت گرفتن کار کارشناسی در استان یزد برگزار شده تا الگویی برای سایر بسیج اتاق های بازرگانی کشور باشد.

وی نقش کنونی بسیج در حوزه اقتصاد را به‌مثابه بلندگویی برای تجار جهت انتقال مشکلات و چالش‌ها به بدنه دولت خواند و گفت: بسیج امروز وظیفه مین‌زدایی مسیر توسعه اقتصادی برای تجار و بخش خصوصی را برعهده دارد و سپاه و بسیج به‌عنوان پشتیبان تجار به‌عنوان سرداران اقتصادی کشور، نقش خود را ایفا می‌کند.

حسن پور یکی از مهم ترین اقدامات اقتصادی بسیج را ورود به میدان برای رفع  مشکلات صنف طلا و جواهر دانست و بیان کرد: صنف طلا و جواهر با ابلاغ یک دستورالعمل دچار التهاب شده بود و بسیج با بررسی های لازم به این یقین رسید که دستورالعمل ابلاغی برای اقتصاد کشور مضر است و به همین دلیل است که تاکید داریم تصمیمات باید با مشورت اتحادیه ها گرفته شود و در این راستا به دنبال تغییر و اصلاح این دستورالعمل برآمدیم و به میدان وارد شدیم و این نقش بسیج است.

وی در ادامه عنوان کرد: در سند اعتلای ۱۰ساله بسیج که از جوانب و ابعاد مختلفی تشکیل شده است و بعد اقتصادی آن در وظیفه ماست رهبر انقلاب می‌فرمایند: «بسیج پاره تن مردم است و هیچگاه نباید مصالح مردم را فراموش کند.» این جمله ابتدایی رهبر در آغاز این سند است و بدین معناست که بسیج باید در ابعاد مختلف باید به وظایف خود واقف باشد و صلاح و خیر مردم را در اولویت قرار دهد، در این راستا بود که بسیج حتی با رخ‌دادن ضایعه تلخ شهادت شهید رئیسی از پای ننشست و به فعالیت خود ادامه داد.

حسن‌پور ادامه داد: شهید رئیسی کارخانه‌ای احداث کرد به نام «سرجین باف» که با مشکلات مهمی در حوزه تأمین تسهیلات مواجه شده بود برای خدمت‌رسانی و پیگیری دستورات شهید عزیز به این کارخانه مراجعه کردیم و با تلاش برای رفع این مشکلات کارخانه به چرخه تولید وارد شد و توانست 2 هزار فرصت شغلی نیز ایجاد کند.

وی در نهایت با بیان اینکه بنا بر حدیث نبوی، همه خیر زیر سایه شمشیر است و باز بودن بازارها و خدمت این قشر به مردم زور شمشیر رزمندگان کشور خواهد بود، خاطرنشان کرد: مردم به‌نظام خود اعتماد دارند و این اعتماد باید در حوزه اقتصاد نیز ایجاد شود.

دیدگاه ها توسط مدیر سایت بسته شده اند.