تاریخ انتشار: ۸ دی, ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۳۷ کد خبر: 2466
دیدار هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی یزد با نماینده ولی فقیه در استان
با حضور در دفتر امام جمعه یزد:

دیدار هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی یزد با نماینده ولی فقیه در استان | دولت در سیاست انقباضی ارائه تسهیلات، تجدید نظر کند

اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یزد با آیت الله ناصری، نمایده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی یزد در این دیدارآیت‌الله ” محمدرضا ناصری  اظهارداشت: خودکفایی به معنای واقعی باید مدنظر صنعتگران و البته کشاورزان باشد.

وی با اشاره به وابستگی کشور ما به خوراک دام ادامه داد: خوراک دام هر سال در مقاطع مختلف برای دامداران و مرغداران مشکلات جدی ایجاد می‌کند در حالی که به واقع توان تولید ذرت و سویا در کشور ما وجود دارد اما از آنجا که واردکنندگان سودهای کلان می‌برند اجازه نمی‌دهند به این خودکفایی برسیم.

امام جمعه یزد بیان کرد: صنایع بزرگ ما گاهی معطل قطعات کوچک ماشین آلات می‌شوند در حالی که پس از این همه سال باید در این زمینه دانش کافی به دست آمده باشد.

ناصری یکی دیگر از ضعف‌های مهم در حوزه تولید را قانع نبودن به سود متناسب اعلام کرد و گفت: برخی تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع کنندگان ما به سود متعارف راضی نیستند و طمع آنها نرخ اقلام را غیر واقعی می‌کند و تورم و گرانی را دامن می‌زند.

وی با بیان اینکه امروز برخی صنعتگران ما به سودهای ۲۰۰ و ۳۰۰ درصد هم راضی نیستند تصریح کرد: تشکل‌هایی نظیر اتاق بازرگانی و همچنین دستگاه‌های نظارتی باید به این عرصه ورود کنند و اجازه ندهند قیمت گذاری غیرواقعی روی کالاها انجام شود.

ناصری با تاکید بر اهمیت راه اندازی صنعت پوشاک در کشور و تقویت آن اظهار کرد: چرا امروز بازار پوشاک ما باید در دست چین و ترکیه باشد در حالی که توان و استعداد و ظرفیت تولید در کشورمان وجود دارد.

وی بیان کرد: صنعت پوشاک تنها صنعتی است که نیاز به سرمایه گذاری کلان و دانش پیچیده ندارد و حتی در خانه‌ها می‌توان از ظرفیت زنان استفاده کرد و به مطالبه اشتغال زنان نیز پاسخ داد.

در این دیدار، مجتبی دستمالچیان، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یزد هم با ارائه گزارشی از وضعیت حوزه صنعت، معدن و کشاورزی استان اظهار داشت: به دلایل مختلف از جمله سیاست های دولت خصوصا در بحث انقباضی تسهیلات به صنایع، اکثر تولیدکنندگان دچار مشکلات جدی شده اند.

وی افزود: سیاست های ارزی کشور خصوصا در حوزه صادرات، چالش های جدی را برای این حوزه ایجاد کرده است و در صورت استمرار این روند، صادرات کشور دچار مشکلات عدیده ای خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یزد با اشاره به تولید در کشور بیش از نیاز داخلی گفت: آمار تولید نشان میدهد صادرات باید در اولویت بسیاری از صنایع باشد در غیراینصورت تولیدکندگان به مرحله ورشکستگی میرسند.

احمد عشقان ملک، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی یزد در این دیدار با اشاره به چالش های تولید و تجارت در استان اظهار داشت: صنعتگریزدی امروز با چالش های متعددی مواجه هست، برای بقای این صنایع دراستان باید تدبیری اندیشیده شود.

وی با اشاره به چالش نیروی کار در استان اظهار داشت: برخی اعلام میکنند اتباع خارجی در صنایع فعال هستند اما به گواه آمار موجود، درصد انگشت شمار از این اتباع در حوزه صنعت آنهم در مشاغل سخت فعالیت میکنند و مابقی این افراد در بخشهای دیگر خدماتی نظیر میوه و تره بار فعالیت میکنند که نیازمند مدیریت بالادستی در این حوزه است.

وی به انجام مسئولیت های اجتماعی صنایع اشاره کرده و گفت: جامعه صنعت و تولید استان از قشر خیرو فعال در این حوزه هستند که در مسائل مختلف از جمله سلامت، ورزش، مسائل اجتماعی همیشه حضور فعال داشته اند.

دیدگاه ها توسط مدیر سایت بسته شده اند.